Ալիևը և Պուտինը քննարկել են իրավիճակի սրումը հայ-ադրբեջանական սահմանին
Ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև, հայտնում է Կրեմլի պաշտոնական կայքը:
«Քննարկվել են երկկողմ օրակարգի արդիական թեմաները: Հաստատվել է բոլոր ոլորտներում ռուս-ադրբեջանական գործընկերությունն առավել ամրապնդելու փոխադարձ տրամադրվածությունը:
Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է Վլադիմիր Պուտինին՝ կորոնավիրուսային վարակի դեմ ռուսական պատվաստանյութի գրանցման կապակցությամբ:
Այս տարվա հուլիսին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին իրավիճակի սրման համատեքստում անցկացվել է մտքերի փոխանակում տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ:
Ռուսական կողմը կարևորել է ցանկացած գործողությունների բացառումը, որոնք կնպաստեն լարվածության աճին», - ասվում է Կրեմլի կայքում:

Алиев и Путин обсудили обострение обстановки на армяно-азербайджанской границе
По инициативе азербайджанской стороны состоялся телефонный разговор президента РФ Владимира Путина с президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, об этом сообщает официальный сайт Кремля.
“Обсуждены актуальные темы двусторонней повестки дня. Подтверждён взаимный настрой на дальнейшее укрепление российско-азербайджанского партнёрства во всех областях.
Ильхам Алиев поздравил Владимира Путина с регистрацией российской вакцины от коронавирусной инфекции.
Проведен обмен мнениями по региональной проблематике в контексте имевшего места в июле этого года обострения обстановки на азербайджано-армянской государственной границе. С российской стороны подчеркнута важность недопущения любых действий, способствующих эскалации напряжённости”,- отмечается на сайте Кремля.