Հազարավոր վարակումներից կարող էինք խուսափել, եթե Հայաստանում ժամանակին արվեին թեստերն անհրաժեշտ քանակով. Կարեն Վրթանեսյան
13/08/2020 14:56
Փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է.
«Երեկվա դրությամբ Հայաստանում գրանցված էր նոր կորոնավիրուսով 40 794 վարակված, որոնցից 1040-ը մահացել են։
Վրաստանում՝ 1319 վարակակիր, որոնցից 17-ն է մահացել։ Իսկ հիմա ուշադրություն... Հայաստանում այս ամբողջ ընթացքում արել են մոտ 180 հազար թեստ։
Իսկ Վրաստանում՝ 283 հազար PCR թեստ և 180 հազար ռապիդ թեստ։ Ընդ որում, այդ 283 հազար թեստից 54 հազարով ստուգել են երկիր մտնող բեռնատարների վարորդներին։ Որոնցից 788-ի մոտ վիրուսը հաստատվել է։
Ուղղակի մտածեք, որ հազարավոր վարակումներից կարող էինք խուսափել, եթե Հայաստանում ժամանակին արվեին թեստերն անհրաժեշտ քանակով։
Մի շատ կարևոր բան էլ 2 օր առաջ Factor.am-ն է պարզել։
Հունիսին «չճշտված հարուցիչով» թոքաբորբի դեպքերը 6,5 անգամ աճել են նախորդ տարվա հունիսի համեմատ։ Այս հունիսին այդպիսի թոքաբորբերի 3895 դեպք է գրանցվել, այսինքն անցյալ տարվա նույն ամսվա համեմատ + մոտ 3000 դեպք։
Իսկ սա՝ այն մասին, թե ինչպես է լինում, որ այդ մարդկանց չեն թեստավորել.
«Արսեն Թորոսյանն իր ասուլիսներից մեկում հայտնել էր, որ հնարավոր է լինեն այնպիսի դեպքեր, որ բժիշկներն ասեն՝ իմաստ չունի թեստավորել, քանի որ մարդն ակնհայտորեն վարակված է կորոնավիրուսով»:
Ըստ էության, Թորոսյանը նկարագրել է վարակվածների իրական թիվը կոծկելու մեխանիզմը. ասում է՝ «իմաստ չունի թեստավորել, քանի որ առանց թեստի էլ պարզ է, որ կորոնավիրուս է», բայց և միաժամանակ այդ մարդկանց կովիդով հիվանդների վիճակագրությունում չեն ներառում»։

Мы могли бы избежать тысяч зараженных, если бы в Армении вовремя провели необходимое количество тестов на коронавирус – Карен Вртанесян
13/08/2020 15:40
Эксперт Карен Вртанесян опубликовал пост на своей странице в  Facebook.
«По состоянию на вчерашний день в Армении зарегистрировано 40 794 больных коронавирусом, из них 1040 скончались.
В Грузии – 1319 случаев заражения короонавирусом, из которых скончались 17. А сейчас внимание… в Армении за весь этот период проведено 180 тысяч тестов.
А в Грузии – 283 тысячи PCR-тестов и 180 тысяч рапид-тестов. Причем, 54 теста из этих 283 тысяч тестов были проведены водителям грузовиков, въезжающие в страну. У 788 из них был подтвержден коронавирус.
Просто подумайте о том, что мы могли бы избежать тысяч зараженных, если бы в Армении своевременно было проведено необходимое количество тестов на коронавирус.
Factor.am два дня назад выяснил еще кое-что важное.
В июле этого года случаи вирусной пневмонии "с уточненным возбудителем" в 6,5 раз возросли по сравнению с июлем прошлого года. В этом июне было зарегистрировано 3895 случаев такой пневмонии, то есть по сравнению с тем же месяцем прошлого года +3000 случаев.
А это о том, как произошло, что этих людей не тестировали.
"Арсен Торосян во время одной из своих пресс-конференций сообщил, что возможно будут такие случаи, когда врачи скажут, не имеет смысла проводить тестирование, поскольку человек явно заражен коронавирусом".
По сути, Арсен Торосян описал механизм сокрытия реального числа зараженных: говорит, "не имеет смысла тестировать, поскольку и без теста ясно, что у человека коронавирус", однако при этом этих людей не включают в статистику больных коронавирусоом», - написал Карен Вртанесян.