«Ժողովուրդ»․ Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրենի դեմ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով` Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանի մասով ՀՀ գլխավոր դատախազություն հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել, որն ավելի ուշ ուղարկվել է ոստիկանության Արաբկիրի բաժին հետաքննություն իրականացնելու համար:
Մասնավորապես, մեզ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանում բնակվող հայ քաղաքացի Արմեն Գրիգորյանը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազությանը և հայտնել, որ իր թոշակի և իր աշխատանքային ստաժի հարցով դիմել է Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանին և վերջինս իրենից իր աշխատանքային գործունեության մասին տեղեկություններ տրամադրելու համար գումար է պահանջել:
Եվ, ահա, Գլխավոր դատախազությունը, ստանալով Արմեն Գրիգորյանի դիմումը, ուղարկել է այն ոստիկանություն` նյութեր նախապատրաստելու համար:
Դիմեցինք ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչություն տեղեկությունը պարզելու համար, որտե­ղից ի պատասխան` հայտնեցին, որ Գլխավոր դատախազությունը նյութեր նախապատրաստելու համար ոստիկանության Արաբկիրի բաժին է ու­ղարկել քաղաքացու դիմումը: Ոստիկանության Արաբկիրի բաժնում նյութեր են նախապատրաստվում»։

«Жоховурд»: Против директора Национального архива Армении представлено заявление о преступлении
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что в генеральную прокуратуру Армении представлено сообщение о преступлении, совершенном директором Национального архива Армении Аматуни Вирабян, которое направлено в отделение полиции Арабкира для проведения расследования.
«В частности, по нашим сведениям, живущий в РФ гражданин Армен Григорян обратился в генпрокуратуру и сообщил, что обратился по вопросу своей пенсии и трудового стажа к директору Национального архива Армении Аматуни Вирабяну и последний потребовал у него деньги за предоставление информации о его трудовой деятельности.
Генпрокуратура, получив заявление Армена Григоряна, направила его в полицию для подготовки материалов.
Мы обратилось в пресс-службу полиции для уточнения этих сведений, где сообщили, что генпрокуратура направила заявление гражданина в отделение полиции Арабкира. В отделении полиции Арабкира подготавливаются материалы», - отмечает издание.