Անհրաժեշտ է շփման գծում մոնիթորինգի համակարգ մշակել․ Փաշինյան
Ամեն անգամ սահամանին հրադադարի խախտումների մասին միջազգային հանրությունը երկու տարբեր կարծիք է լսում՝ Հայաստանը պնդում է, որ Ադրբեանն է նախահարձակ եղել, այնտեղ էլ հակառակն են ասում, հետևաբար միջազգային հանրությանը ճշգրիտ պատկերացում կազմելու համար անհրաժեշտ է շփման գծում մոնիթորինգի համակարգ մշակել, BBC-ի «HardTalk» հաղորդման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանը նաև նշել է, ոթե ինչու է հայտարարել, որ Լեռնային Ղարաբաղը՝ Հայաստանն է։
«Ինչո՞ւ եմ ես ասել, որ ԼՂ՝ Արցախը, Հայաստանն է։ Նախ որովհետև ԼՂ-ում մի քանի հազար տարի է բնակված է արմատական հայերով, և ի դեպ, «Արցախ» անվանումը մի քանի հազար տարվա պատմություն ունի», - ասել է նա։
Հարցին, թե արդյոք Փաշինյանը պատրաստ է ներողություն խնդրել ղարաբաղյան հակամարտության ժամանակ հայերի կողմից կատարված ռազմական հանցագործությունների համար (հեղինակը չի մանրամասնել, թե ինչի մասին է խոսքը, մինչև միջազգային դիտորդները կարծում են, որ 1992 թ-ին Խոջալուի դեպքերի ժամանակ տուժել են խաղաղ բնակիչներ հայ զինված ուժերի պատճառով), Փաշինյանը չի պատասխանել։
«Նախկինում նա մի քանի անգամ կրկնել է ադրբեջանական դավադրական տեսությունը, որը ադրբեջանի ընդդիմությանն է մեղադրում Խոջալուի խաղաղ բնակչությանը սպանելու համար և դարձել է Հայաստանի առաջին առաջնորդը, որը հանրայնորեն հերքել է այդ հանցանքը»

Необходимо установить систему мониторинга на линии соприкосновения – Никол Пашинян
После каждой эскалации напряженности международное сообщество слышит две версии событий – Армения утверждает, что Азербайджан напал, а в Баку утверждают обратное, поэтому для точного представления международного сообщества необходимо установить систему мониторинга на линии соприкосновения, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью программе BBC «Hard Talk».
Он также объяснил собственные заявления о том, что Карабах – «это Армения, и точка!».
«Почему я сказал, что Нагорный Карабах, Арцах – это Армения? Во-первых, Нагорный Карабах несколько тысяч лет населен коренным армянским народом, и, кстати, названию Арцах – несколько тысяч лет», - сказал премьер-министр Армении.
Никол Пашинян ушел от ответа на вопрос ведущего, готов ли Пашинян извиниться за военные преступления, совершенные армянами во время карабахского конфликта (ведущий не назвал конкретных случаев, но международные наблюдатели считают, что штурм армянскими силами села Ходжалы в 1992 году привел к самому большому числу смертей среди гражданского населения в этом конфликте).
«Прежде он несколько раз повторял теорию заговора, которая винит азербайджанскую оппозицию в убийстве жителей Ходжалы, и стал первым лидером Армении, который публично отрицает это преступление», - отмечается в статье.