Վրաստանում կարանտինի ժամանակահատվածը 14 օրից 12-ի է կրճատվել
Վրաստանի կառավարության կողմից փոփոխությունների համաձայն՝ երկրում կարանտինի և մեկուսացման պարտադիր ժամկետը 14 օրից 12-ի է կրճատվել:
Մայիսի 23-ի «Մեկուսացման և կարանտինի կանոնների մասին» հրամանագրի մեջ փոփոխություններն ուժի մեջ են մտել հինգշաբթի և հրապարակվել Վրաստանի օրենսդիրի կայքում:
Փոփոխությունների համաձայն՝ երկիր ժամանող անձինք կամ վարակակրի հետ շփված անձինք ենթարկվում են պարտադիր կարանտինի՝ 12 օր ժամկետով: Նույն ժամանակահատվածը կկիրառվի ինքնամեկուսացման ժամանակահատվածի համար:
Բացի այդ, Վրաստան ժամանող բոլոր անձինք պետք է ներկայացնեն կորոնավիրուսային թեստ, որը անցել են ժամանումից 72 ժամ առաջ, իսկ դրանից հետո նրանցից, ովքեր չեն գնա կարանտին, կպահանջվի 12 օրվա ընթացքում յուրաքանչյուր 72 ժամվա ընթացքում հանձնել թեստ: Նախկինում այս ժամանակահատվածը 14 օր էր:

Срок карантина в Грузии сокращен с 14 до 12 дней
Согласно поправкам в постановление правительства Грузии, обязательный срок карантина и изоляции в стране сокращен с 14 до 12 дней.
Поправки в постановление от 23 мая "О правила изоляции и карантина" вступили в силу в четверг после опубликования на сайте "Законодательного вестника Грузии".
Согласно поправкам, прибывающие в страну лица, либо контактирующие с зараженным, подлежат обязательному карантину в течение 12 дней. Тот же срок будет распространяется и на срок самоизоляции.
Кроме того, все прибывающие в Грузию лица должны представить тест на коронавирус, сделанный за 72 часа до приезда, а после те, кто не идет на карантин, будут обязаны делать тест каждые 72 часа в течение 12 дней. Ранее этот срок составлял также 14 дней.