Ես չեմ որոշում, թե ում և երբ ձերբակալեն և ազատեն․ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքի մասին
Ես չեմ որոշում, թե ում և երբ ձերբակալեն և ազատեն, BBC-ի «HardTalk» հաղորդման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով նախկին իշխանությունների ղեկավարների, մասնավորապես՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ձերբակալման մասին հարցին։
Նա ընդգծել է, որ դրանով զբաղվում են դատավորները,  քննիչներն ու դատախազները։
Հոդվածում նշվում է, որ վերը նշվան այդքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ մեծ աղմուկ բարձրացրած քրեական գործերը վարում են Հատուկ քննչական  և Ազգային անվտանգության ծառայությունները, որոնց ղեկավարները նշանակվում են վարչապետի կողմից և հաշվետու են նրան։
«Ավելին, համացանցում հայտնված՝ ՀՔԾ պետի և ԱԱԾ տնօրենի հեռախոսային գաղտնալսումը ցույց է տալիս, որ այդ ժամանակ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար, գեներալ Յուրի Խաչատուրովին կալանավորելու մասին որոշումը ընդունել է հենց Փաշինյանը», - նշվում է հոդվածում։

Не я решаю, кого задерживать и кого освобождать – Никол Пашинян об аресте Роберта Кочаряна
Не я решаю, кого задерживать и кого освобождать, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью программе BBC «Hard Talk», отвечая на вопрос об уголовных делах против представителей прежней власти, в том числе второго президента Армении Роберта Кочаряна.
«Не я решаю, кого задерживать и кого освобождать», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, что этим занимаются судьи, следователи и прокуроры.
Однако в статье отмечается, что это не совсем так. Громкие уголовные дела ведут Специальная следственная служба (ССС) и Служба национальной безопасности (СНБ), их главы назначаются премьер-министром и докладывают ему.
«Более того, попавшая в интернет запись телефонного разговора глав спецслужб показывает, что в 2018 году решение об аресте генерала Юрия Хачатурова, в то время генерального секретаря Организации договора о коллективной безопасности, принял лично Пашинян», - отмечается в статье.