«Անեսսի»-ն, «ՌեԱնիմանիա»-ն և Saqanima Georgian Animators Association-ը համատեղ կիրականացնեն անիմացիոն ֆիլմերի նախագծերի զարգացման և փիչինգի աշխատարան
19/08/2020 11:20
«ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային կինոփառատոնը՝ միանալով «Անեսսի» (ANNECY) խոշորագույն միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի և Saqanima Georgian Animators Association-ի կազմակերպած 6-րդ անիմացիոն ֆիլմերի նախագծերի զարգացման և փիչինգի աշխատարանին, բացառիկ հնարավորություն է ընձեռնում Հայաստանի անիմացիոն ֆիլմարտադրողներին ներկայացնել իրենց նախագիծը՝ անիմացիոն ֆիլմերի նախագծերի զարգացման և փիչինգի աշխատարանի շրջանակում։ Աշխատարանը կիրականացվի առցանց ձևաչափով։
Անիմացիոն ֆիլմարտադրողները կներկայացնեն «ՌեԱնիմանիա»-ի դատին իրենց նախագծերը, և ուսումնասիրության արդյունքում «Անեսսի» փառատոնի փորձագետների կողմից կընտրվի 6 անիմացիոն կինոնախագիծ։ «Անեսսի» փառատոնի կողմից ընտրված պրոդյուսերը կժամանի Վրաստան և սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 2-ը կվարի 5-օրյա թրեյնինգ ֆիլմարտադրողների համար։ Դասընթացները կվերաբերեն նախագծերի սցենարական, արտադրական աշխատանքներին, մարքեթինգին, բյուջեի կազմմանը և այլ մասնագիտական գիտելիքների ձեռք բերմանը: Աշխատարանի արդյունքում ընտրված 1 լավագույն նախագիծը «Անեսսի»-ի փորձագետների կողմից կընտրվի մասնակցելու «Անեսսի» փառատոնի կինոշուկային, որը տեղի կունենա 2021 թվականի հունիսին։ «Անեսսի» փառատոնի կողմից լավագույն նախագծի հեղինակը կստանա անվճար հավատարմագրման հնարավորություն, իսկ «ՌեԱնիմանիա»-ն կփորձի գտնել աջակիցներ, որպեսզի հաղթող մասնակիցը կարողանա մեկնել «Անեսսի»:
Անհրաժեշտ փաստաթղթերի մասին տեղեկատվությունը ներկայացված է «ՌեԱնիմանիա» փառատոնի պաշտոնական կայքում։ Ծրագրին մասնակցելու վերջնաժամկետը սեպտեմբերի 14-ն է։
Ծրագրին կարող են դիմել տարբեր ձևաչափերի (կարճամետրաժ/լայնամետրաժ) անիմացիոն ֆիլմերի նախագծեր: Յուրաքանչյուր հեղինակ կարող է ներկայացնել միայն 1 նախագիծ: Ներկայացվող նախագիծը չպետք է լինի ուսումնական ծրագրի մաս կամ չի կարող նախապես գնված լինել հեռուստատեսության կողմից:
Հայտերը հնարավոր է ուղարկել [email protected] էլեկտրոնային հասցեով:
Նշենք նաև, որ սա «ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի միջազգային կինոփառատոնի և «Անեսսի» (ANNECY) խոշորագույն միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի առաջին նմանատիպ համագործակցությունը չէ։ 2018 թվականին Աննեսին և «ՌեԱնիմանիան» Հայաստանում իրականացրել են Animation du Monde ծրագիրը: Փառատոնի շրջանակներում Հայաստան ժամանեցին Աննեսիի փորձագետները՝ 5-օրյա վարպետաց դասընթացներ անցկացնելու 10 լավագույն նախագծերի և իրենց հեղինակների հետ:

ReAnimania International Animation Film & Comics Art Festival of Yerevan is joining the 6th Animation Film Project Development/Pitching training organized by Annecy International Animated Film Festival and Saqanima Georgian Animators Association, providing a unique opportunity for Armenian animated filmmakers to present their project within the framework of animated film development and pitching training. The training will be held online.
Animated filmmakers will present their projects to ReAnimania. As a result of the competition, 6 animated film projects will be selected by the experts of the Annecy festival.
A producer selected by the Annecy Festival will arrive in Tbilisi and from September 28 to October 2, 2020, will conduct a 5-day training for the authors of 6 selected projects. The training will be related to project scripting, production work, marketing, budgeting, and the acquisition of other professional knowledge.
As a result of the training, 1 best project will be selected by the experts of the Annecy Festival, which will be presented at the MIFA market of the Annecy Festival in June 2021.
The Annecy Festival will provide the winner with accreditation. ReAnimania will try to help finance the expenses of the winning participant from Armenia.
Detailed information regarding the submission of documents and application conditions can be found at the official website of ReAnimania. The deadline for applications is September 14, 2020.
Any length animated film projects in their first concept phase that will be presented by one (or more). Only one project per author(s) can be submitted. The project presented must not be part of a school syllabus or have been pre-purchased by a TV channel. Applications can be sent via [email protected] email.
It should be noted that this is not the first such collaboration between "ReAnimania" and ANNECY, the largest international animated film festival. In 2018, Annecy and "ReAnimania" implemented the Animation du Monde program in Armenia. Within the framework of the festival, Annecy's experts arrived in Armenia to conduct 5-day masterclasses with the 10 best projects and their authors.