Դպրոցների բացվելով՝ կարող ենք ունենալ կորոնավիրուսի երկրորդ ալիք. Նախարար
Կորոնավիրուսի երկրորդ ալիք կարող ենք սպասել՝ սկսած մարդկանց մեծ շարժունակությունից, դպրոցների բացումից և ցուրտ սեզոնից, «Ազատության» հետ զրույցում ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Մենք հասկանում ենք, որ առանց դասերի վերսկսման՝ կունենանք կրթության իրավունքից զրկված հարյուր հազարավոր երեխաներ: Բայց միաժամանակ պետք է համակերպվենք կանոններով դասի գնալուն, որովհետև դրա այլընտրանքը դասի չգնալն է», - նշել է նախարարը:
Թորոսյանը շեշտել է՝ եթե աշնանն ունենանք օրական նույնիսկ 1000 նոր դեպք, առողջապահական համակարգը պատրաստ է սպասարկելու բոլոր հիվանդներին:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսից մահվան ցուցանիշներին՝ նախարարը նշել է, որ իրավիճակը ստաբիլ է, և առավել հաճախ մահանում են 20-30 օր անընդմեջ բուժվող անձինք:

Вторая волна коронавируса в Армении возможна в результате открытия школ – глава Минздрава
Вторая волна коронавируса возможна в результате открытия школ, послаблений в деятельности экономического сектора, заявил радиостанции «Свобода» министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
Однако, по его словам, открытие учебных заведений – необходимость.
«И необходимо соблюдать все противоэпидемиологические меры, соблюдать социальную дистанцию, обязательно носить маски. Один зараженный ребенок может стать причиной стопроцентного заражения в классе, и, следовательно, в семьях», - отметил министр.
Торосян подчеркнул, что даже, если в день будет выявлено 1000 новых случаев заражения, система здравоохранения сможет обслуживать всех пациентов.