Շվեդիայում Ղուրանն այրելու պատճառով  անկարգություններ են սկսվել
Շվեդիայի Մալմյո քաղաքում անկարգություններ են սկսվել այն պատճառով, որ ակտիվիստներն այրել են Ղուրանը: Այդ մասին հայտնում է շվեդական SVT հեռուստաալիքը:
Խռովությունները բռնկվել են օգոստոսի 28-ի երեկոյան և շարունակվել գիշերը: Անկարգության մասնակիցները վառել են հրավառության պարագաներ, հրկիզել մեքենայի անվադողեր և աղբ:
Ըստ հեռուստաալիքի՝ ձերբակալվել է մոտ 20 մարդ: Բացի այդ, ոստիկանության մի քանի աշխատակից թեթև վնասվածք է  ստացել: Բնակչության շրջանում զոհերի մասին դեռ տեղեկություններ չեն ստացվել:
Ինչպես հայտնի է դարձել, դանիական աջ ծայրահեղական «Կոշտ կուրս» կուսակցության անդամները քաղաքում անցկացրել են հակաիսլամական ակցիա, որի ընթացքում այրել են Ղուրանը: Նրանք նկարահանել են իրենց գործողությունները, որից հետո տեսանյութը տեղադրել են սոցիալական ցանցերում, ինչն էլ հանգեցրել է անկարգությունների:

В Швеции вспыхнули беспорядки из-за сожжения Корана
В шведском городе Мальмё начались беспорядки из-за того, что активисты сожгли Коран. Об этом сообщает шведский телеканал SVT.
Беспорядки вспыхнули еще вечером 28 августа и продолжились ночью. Участники волнений взрывали петарды, поджигали салюты, автомобильные шины и мусор, бросали в полицию брусчаткой.
По данным канала, около 20 человек были задержаны или арестованы. Кроме того, несколько сотрудников полиции получили легкие ранения. Данные о пострадавших среди населения пока не поступали.
Как стало известно, члены датской правоэкстремистской партии «Жесткий курс» провели в городе антиисламскую акцию, на которой сожгли Коран. Свои действия они сняли на видео, после чего выложили ролик в соцсетях, что и стало причиной беспорядков.