Օդային սահմանով ՀՀ քաղաքացիների համար ելքի և մուտքի արգելքներ չկան. Նաղդալյան
Կառավարության «Արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին» որոշմամբ պահպանվել է միայն ցամաքային սահմանով ՀՀ քաղաքացիների ելքի և օտարերկրացիների մուտքի արգելքը, այսօր ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Օդային սահմանով մեր քաղաքացիների համար ելքի և մուտքի արգելքներ չկան, իսկ ՀՀ սահմանից դուրս մեկնելու դեպքերն արդեն պայմանավորված են տվյալ երկրում գործող սահմանափակումներով», - նշեց նա:
Նաղդալյանն ասաց նաև, որ օտարերկրացիների մուտքը սահմանափակող պետությունները չեն դիտարկում երկկողմ հարաբերությունները, դրանք բացառապես պայմանավորված են տվյալ երկրում առողջապահական իրավիճակով, ինչպես նաև կոռոնավիրուսի դեմ պայքարի արդյունավետությամբ:

Запрет на выезд и въезд граждан Армении не распространяется на воздушные границы – Анна Нагдалян
В решении правительства «Об объявлении в Армении чрезвычайного положения» установлен запрет только на выезд граждан Армении и въезд иностранных граждан по сухопутной границе, заявила сегодня журналистам пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
«Запрет на выезд и въезд наших граждан не распространяется на воздушные границы, а случаи вылета за пределы Армении обусловлены ограничениями, действующими в данной стране», - сказала она.
Анна Нагдалян отметила также, что государства, ограничивающие въезд иностранцев, не рассматривают двухсторонние отношения и ограничения обусловлены исключительно здравоохранительной ситуацией в данной стране, а также эффективностью борьбы с коронавирусом.