Կարանտինի վերաբերյալ նախագիծը նախատեսում է մինիմալ սահմանափակումներ. Վլադիմիր Վարդանյան
Կարանտինային միջոցառումները հայտնի ինստիտուտ են և կիրառվել են տարբեր հաստատություններում: Այժմ փորձ է արվում անցում կատարել առավել մեղմ ռեժիմի, որը թույլ կտա կանխարգելել վարակի տարածումը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը:
«Ներկայացված նախագիծը նախատեսում է մինիմալ սահմանափակումներ: Ընդ որում՝ այդ սահմանափակումները և՛ համաչափ են, և՛ օրենսդրական հիմք ունեն: Որևէ սահամանփակում չպետք է ինքնանպատակ լինի, այն պետք է հետապնդի իրավաչափ նպատակ», - ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն ավելի վաղ հայտարարել էր՝ մշակվում է նախագծերի փաթեթ, որով առաջարկվում է «Հայաստանի Հանրապետության բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» և «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության մասին» օրենքներում փոփոխություններ կատարել, որով ՀՀ-ում մինչև սեպտեմբերի 11-ը հայտարարված արտակարգ դրությունը չի երկարցվի, իսկ դրա ավարտից հետո կսկսեն գործել այլ սահմանափակումներ և միջոցառումներ:
«Վարակիչ հիվանդությունների ՀՀ ներթափանցման, ներբերման, դրանց ծագման և տարածման վտանգի, բռնկումների, համաճարակի առաջացման, ինչպես նաև դրանց հետևանքով արտակարգ իրավիճակ առաջանալու դեպքերում կարող է սահմանվել կարանտին», - ասել էր նա։

Quarantine regime will become milder with the adoption of the worked out bill, chairman of the NA’s State-Legal Affairs Standing Committee Vladimir Vardanyan told the reporters today.
He said the measures registered in the bill will allow to prevent the spread of the infection in conditions of milder restrictions.
“The presented bill envisages minimal restrictions. They are both proportional and legislatively based. No restriction must be an end in itself, they must pursue legal purposes,” he said.
Earlier Minister of Justice Rustam Badasyan stated about working out package of bills for making amendments in the laws about Ensuring Sanitary-Epidemiological Safety of the RA Population and Protection of Population in Emergency Situations.
According to the bill, the state of emergency declared till September 11 will not be extended but after it ends other restrictions and measures will be applied.