Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը պարզաբանել է՝ ինչով է պայմանավորված Նիկոլ Փաշինյանի լռությունն Ամուլսարի հարցում
03/09/2020 17:23
Կարելի է արձանագրել, որ հանքարդյունաբերության ոլորտում իրավական դաշտ գոյություն չունի, դրանով է պայմանավորված կառավարության կողմից որոշումների զգուշավորությունը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ ինչո՞վ է պայմանավորված Ամուլսարի հարցում վարչապետ լռությունը։
«Ցանկացած որոշում որոշակի իրավական հետևանքներ կարող է ունենալ, ոչ թե և ոչ այնքան քաղաքական թիմի, այլ ՀՀ միջազգային վարկանիշի համատեքստում։ Ըստ այդմ, որոշումների կայացման փուլում ենք, ունեցել ենք խորհրդակցություն տվյալ թեմայի վերաբերյալ», - ասաց Աղաջանյանը։
Որոշումների կայացման ժամկետներ նա չնշեց, ասելով, որ հարցը կառավարության ուշադրության կենտրոնում է.
«Ես դա լռություն չէի որակի: Կառավարությունը կոնկրետ գործողություններ է ձեռնարկում, այդ թվում՝ իրավական դաշտը կարգավորելու համար»։

Руководитель аппарата премьер-министра объяснил, чем обусловлено молчание Никола Пашиняна в вопросе Амулсара
03/09/2020 18:47
Можно констатировать, что в сфере горнодобывающей промышленности не существует правового поля и этим обусловлена осторожность принятия решений правительством, заявил сегодня в беседе с журналистами руководитель аппарата премьер-министра Эдуард Агаджанян, отвечая на вопрос, чем обусловлено молчание премьера в вопросе Амулсара.
«Любое решение может иметь определенные правовые последствия, не только и столько для политической команды, сколько в контексте международного рейтинга Армении. Посему, мы находимся на этапе принятия решений, провели совещание по этой теме», - сказал Эдуард Агаджанян.
Он не назвал конкретные сроки принятия решений, отметив, что этот вопрос находится в центре внимания правительства.
«Я не назвал бы это молчанием. Правительство предпринимает конкретные действия, в том числе для урегулирования правового поля», - сказал он.