Պետական սկանդալ. նվիրված անձնագրեր՝ ո՞ւմ և ինչի համար. Գեղամ Նազարյան
«Դիվանագիտական անձնագրերի սկանդալը շատ ավելի խորն է, քան կարող է թվալ առաջին հայացքից: Դա ուղիղ ճանապարհ է հասկանալու այս իշխանության նոր մերձավոր շրջապատը, հետաքրքրությունների շրջանակը։
Իշխանությունները խուսափում են տրամադրել անվանացանկն՝ ում են հանձնվել դիվանագիտական անձնագրեր։ Սա անձերի խնդիր չէ, սա բացելու է վայրագույր և հասկանալու ենք, թե ինչ օլիգարխների, ինչ կրիմինալ դեմքերի, ում և ինչ ծառայությունների համար են տրվել դիվանագիտական անձնագրերը։ Սա անուղղակի ճանապարհ է պատկերացում կազմելու, թե ինչի մեջ է ներգրավված երկրի քաղաքական իշխանությունը և ում միջոցով։
Անհրաժեշտության դեպքում մինչև դատական կարգով պետք է հասնել նրան, որ այդ ցուցակները հրապարակվեն։ Այդ անձնագրերը տրվել են Հայաստանի Հանրապետության անունից և ՀՀ քաղաքացիները ունեն իրավունքը իմանալ, թե ովքեր են նման պատվի արժանացել։
Մոտ երկու տարի առաջ «հեղափոխականները» հարայ հրոցով հայտարարեցին, թե Հայաստանի ԱԳ նախարարությունում ահասարսուռ կոռուպցիոն չարաշահումներ են հայտնաբերվել: Պարզվեց, որ «օրենքի խախտումով» 395 հոգու դիվանագիտական անձնագիր էին տվել, այդ թվում՝ Հենրիխ Մխիթարյանին: Ազնիվ և ժուժկալ «հեղափոխական» իշխանությունները շտապեցին չեղարկել այդ անձնագրերը: Հատուկ հայտարարվեց, որ չեղարկվել է նաև Հենրիխ Մխիթարյանի դիվանագիտական անձնագիրը: Ստացվեց, որ Փաշինյանի աչքը Հենրիխ Մխիթարյանի դիվանագիտական անձնագրի վրա էր:
Անցան ամիսներ, պարզվեց, որ օրենքի առաջ հավասար են բոլորը, իսկ ոմանք ավելի հավասար են: Շատերը մոռացան այս անձնագրերի պատմությունը, որովհետև այս երկու տարում ինչ ասես, որ ժողովուրդը չտեսավ:
Կոռուպցիայի դեմ «հերոսական պայքար» մղողներն ընդամենը երկու տարում հասցրել են դիվանագիտական անձնագրեր բաժանել 762 հոգու:
Ընդ որում, այդ 762 հոգուց առնվազն 369 հոգին դիվանագետներ չեն:
Դժվար է լինելու կառավարութունից պարզաբանում ստանալ: Փաշինյանն արդեն մեկ այլ առիթով ասել է, թե չի պատրաստվում անդրադառնալ իրենց ուղղված քննադատություններին և մեղադրանքներին և ապացուցել, որ ինքն ուղտ չէ:
Սա ուղիղ հարցադրումներից խուսափելու պարզ ձև է։ Բայց հետքերը թաքցնել հնարավոր չի լինելու։ Միևնույն է իմացվելու է, թե այդ «ընտրյալների» թվում պաշտոնյաների կանայք և նրանց երեխաներն են, թե նաև «հեղափոխության» բարեկամ գործարարները… Բոլոր կասկածները փարատելու մեկ պարզ միջոց կա՝ հրապարակել օրենքով սահմանված ցանկից դուրս դիվանագիտական անձնագիր ստացածների անունները»։

Государственный скандал: подаренные паспорта, кому и за какие услуги – Гегам Назарян
Член Группы альтернативных проектов Гегам Назарян обратился к скандалу с дипломатическими паспортами.
«Скандал с дипломатическими паспортами намного глубже, чем может показаться на первый взгляд. Это прямой путь, чтобы понять новое ближайшее окружение этой власти, круг интересов.
Власти избегают предоставить поименный список тех, кому предоставили дипломатические паспорта. Это не вопрос личностей, это приоткроет завесу, и мы поймем, каким олигархам, каким криминальным авторитетам, кому и за какие услуги предоставлены дипломатические паспорта? Это косвенный путь составить представление, во что вовлечена политическая власть страны и с помощью кого?
В случае необходимости, нужно достичь публикации этого списка даже в судебном порядке. Эти паспорта были предоставлены от имени Республики Армения и граждане Армении имеют право знать, кто удостоился подобной чести.
Примерно два года назад, «революционеры» с большим шумом объявили о том, что в министерстве иностранных дел Армении выявлены ужасные коррупционные злоупотребления. Выяснилось, что «в нарушение закона» были предоставлены дипломатические паспорта 395 лицам, в том числе – Генриху Мхитаряну. Честные и бережливые власти поспешили объявить недействительными эти паспорта. Специально было объявлено, что недействителен также паспорт Генриха Мхитаряна. Получалось, что Никол Пашинян позарился на дипломатический паспорт Генриха Мхитаряна.
Прошли месяцы, выяснилось, что перед законом все равны, а некоторые – еще равнее. Многие забыли об этой истории с паспортом, поскольку за эти два года народ чего только не видел.
Ведущие «героическую борьбу» с коррупцией всего лишь за два года успели раздать дипломатические паспорта 762 человек.
Причем, как минимум 369 из этих 762 человек не являются дипломатами.
Сложно будет получить от правительства разъяснение. Пашинян уже заявил по одному поводу, что не собирается оправдываться в связи с критикой и обвинениями в свой адрес и доказал, что он – не верблюд.
Это простой способ избегать прямых вопросов. Но скрыть следы будет невозможно. Все равно, узнаем, входят ли в список этих «избранных» жены и дети должностных лиц или также бизнесмены – друзья «революции… Есть один простой способ рассеять все сомнения – опубликовать имена тех, кто получил дипломатические паспорта, не входя в установленный законом список дипломатов», - написал Гегам Назарян.