Կորոնավիրուսից մահացած կնոջ ատամները ջարդված են, հարազատներին որեւէ մեկը որեւէ բան չի ասում. «Հրապարակ»
07/09/2020 12:56
««Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ում մահացած կնոջ՝ 69-ամյա Սվետլանա Բարսեղյանի հարազատներն օրեր շարունակ խնդրել են, որ հիվանդին տեղափոխեն այլ ԲԿ, որտեղ կա վիրահատական բաժանմունք, սակայն հիվանդանոցը մերժել էր։ Ի վերջո, հիվանդը մահացել էր։ Հարազատները պնդում էին, որ իրենք ուզում էին հիվանդին տեղափոխել այլ հիվանդանոց, որովհետև «Սուրբ Աստվածամայր»-ում անգամ «ԿաՏե» չկար։
Այսօր՝ ժամը 12-ին, Սվետլանա Բարսեղյանի թաղումն է։ Նրա հարազատներին հիվանդանոցից տրամադրել են այլ կնոջ ID քարտ, իսկ ամենասարսափելին այն է, որ կնոջ ատամները կոտրված են։
«Իր դիմացի ատամները կերամիկական էին, ես ուղղակի չեմ հասկանում՝ ի՞նչ են արել մորս հետ», - ասաց կնոջ որդին՝ Արմենը, որը մեր զրույցի ժամանակ հիվանդանոցում էր։ Թեպետ ժամը 12-ին մոր հուղարկավորությունն է։ Չեն տվել նաև մահացած կնոջ հեռախոսները, ուրիշ մարդու անձնական իրեր են տվել։ Արմենն ասում է, որ հիվանդանոցից որևէ մեկն իրենց հարցերին չի պատասխանում։
«Ես պատկերացնում եմ հիմա էլ այն մարդկանց, ում հարազատի ID քարտը մեզ են տվել. նույն վիճակում են», - ասում է Արմենը։
Նրա խոսքով՝ բուժանձնակազմից որևէ մեկը չի իջել ու իրենց հարցերին չի պատասխանել։ Իսկ այն անձը, ով պատասխանատու է, վերցրել է հիվանդանոցի ընդհանուր հեռախոսն ու գնացել։
Հիշեցնենք, որ շաբաթ օրը մենք խոսել էինք կենտրոնի տնօրեն Գևորգ Սիմոնյանի հետ, որը կնոջ հարազատների բողոքների առնչությամբ ասաց, որ իրավունք չունի նրանց հետ քննարկելու քաղաքացու հիվանդության մանրամասները, եթե հարազատներն ինչ-որ մտահոգություններ ունեն, կարող են իրենք փաստաբանի միջոցով դիմել, համապատասխան ընթացակարգերով իրենց հարցերի պատասխանները ստանալ։
Լավ, «ԿաՏե» չունեն, չե՞ն էլ տեղափոխել։ Գևորգ Սիմոնյանը կրկնեց․ «Մենք առաջնորդվել ենք բժշկական ցուցումներով, մեր մասնագետները պրոֆեսիոնալներ են, ոչ մի բանի պակաս մեր կենտրոնը չունի։ Եթե ինչ-որ բան անհրաժեշտ է եղել, արվել է։ Մնացածը, եթե իրենք ցանկանում են, թող այլ իրավական ընթացակարգերով հետաքրքրվեն»։

У умершей от коронавируса женщины разбиты зубы, но родственникам никто ничего не говорит – Hraparak.am
07/09/2020 14:03
Родственники умершей в медицинском центре «Святой Богоматери» («Сурб Аствацамайр») 69-летней Светланы Барсегян в течение дней постоянно просили, чтобы больную перевели в другой МЦ, где есть отделение хирургии, однако больница отказывалась сделать это. В конце концов, больная скончалась. Родственники утверждают, что они хотели перевезти больную в другую больницу, поскольку МЦ «Святой Богоматери» нет даже КТ, сообщает Hraparak.am.
Похороны Светланы Барсегян пройдут сегодня, в 12 часов. Ее родственникам из больницы предоставили ID карту другой женщины, а самое ужасное, что у скончавшейся женщины разбиты зубы.
«У нее передние зубы были керамические, я просто не могу понять, что они сделали с моей матерью», - сказал сын женщины Армен, который во время беседы с нами все еще находился в больнице, хотя похороны матери должны состояться в 12 часов. Ему не дали также телефоны умершей женщины, выдали личные вещи другого человека. Армен сказал, что в больнице никто не отвечает на их вопросы.
«Я представляю состояние родственников человека, чью ID карту дали нам. Они в таком же состоянии», - сказал Армен.
По его словам, никто из медперсонала не спустился и не ответил на их вопросы. А тот, кто несет ответственность за это, взял корпоративный телефон больницы и ушел.
Напомним, что в субботу мы сообщали о том, что говорили с директором медицинского центра Геворком Симоняном, который в связи с жалобами родственников женщины заявил, что не имеет права обсуждать с ними подробности болезни. И если у родственников есть какая-то обеспокоенность, то могут обратиться через своего адвоката и получить ответы на свои вопросы согласно соответствующей процедуре.
На вопрос, ладно, нет КТ, а почему не перевели, Геворк Симонян повторил: «Мы руководствовались медицинскими показаниями, наши специалисты – профессионалы, наш центр ни в чем не нуждается. Если что-то, было необходимо, делалось. А если они хотят выяснить остальное, то пусть интересуются по другим правовым процедурам».