Մարտի 1-ի գործով տուժողները դադարեցնում են մասնակցությունը դատական նիստերին՝ համարելով այն «անբովանդակ ֆարս»
Մենք իրավապահ մարմինների կողմից սաբոտաժ և հակազդեցություն ենք նկատել, որը ի վնաս Մարտի 1-ի գործի բացահայտմանն է ուղղված, այսօր կայացած քննարկման ժամանակ ասաց Մարտի 1-ի գործով տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը:
Նա նշեց, դատաքննությունը վերածվել է թանկարժեք ժամավաճառության և ֆարսի:
«Մենք դադարեցնում ենք մեր ֆիզիկական մասնակցությունն այս անբովանդակ միջոցառմանը: Իշխանություններն անկարող են իրավական մի շարք խնդիրների համար արդյունավետ լուծում գտնել, ինչը հանգեցնում է ձախողման: Մարտի 1-ի գործով դատախազությունը չէր դրսևորում բավարար կամք, և շատ մարդկանց հնարավորություն էր տրվում խուսափելու պատասխանատվությունից:
Սա մի քայլ է, որը նպատակ ունի վերաիմաստավորելու 2018-ին սկսված գործընթացը: Այն անհասկանալիորեն կամ կանգ առավ, կամ խափանվեց, այնինչ մեզ լրիցվ ուրիշ տեղ պետք է հասցներ: 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո Մարտի 1-ի գործերով դատախազությունը լռում է:
Մարտի 1-ի իրադարձությունների խորքային, իրավական և քաղաքական անդրադարձ և հետևողական բազմակողմանի գործընթաց չի իրականացվ ում: Որևէ էական առաջընթաց չկա Մարտի 1-ի իրադարձությունների կապակցությամբ ապօրինի դատապարտված անձանց վճիռների վերանայման հարցում», - հայտարարեց փաստաբանը:

Потерпевшие по делу 1 марта решили не присутствовать на судебных заседаниях, считая их «бессодержательных фарсом»
07/09/2020 13:30
Мы заметили со стороны правоохранительных органов саботаж и противодействие, направленные во вред раскрытия дела 1 марта, заявил сегодня в ходе обсуждения представитель правопреемников потерпевших по делу 1 марта Тигран Егорян.
Он отметил, что судебные заседания – это пустая трата времени и проделанная Специальной следственной службой работа также провалена.
«Мы прекращаем наше физическое присутствие при этом бессодержательном фарсе. Власти не в состоянии найти эффективное решение ряда правовых проблем, что приводит к провалу. Прокуратура не проявляла достаточной воли по делу 1 марта и многим людям была дана возможность избежать ответственности», - заявил адвокат.