ԵՄ-ն և ԱՀԿ-ն ՀՀ առողջապահության նախարարությանն են փոխանցել թթվածնի խտացուցիչներ, էլեկտրասրտագրության սարքեր և ՊՇՌ թեստեր
08/09/2020 17:06
Եվրոպական միությունը և ԱՀԿ-ն այսօր ՀՀ առողջապահության նախարարությանն են փոխանցել թթվածնի 100 խտացուցիչ, էլեկտրասրտագրության 20 սարք և 10 000 ՊՇՌ թեստ՝ COVID-19-ի ախտորոշման համար:
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, ԱՀԿ հայաստանյան ներկայացուցիչ Եգոր Զայցևը, ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանն այցելել են «Մարդասիրական օգնության հանրապետական կենտրոն» ՊՈԱԿ՝ թեստերի և սարքավորումների առաքանին ստանալու համար:
ԵՄ դեսպանը և ԱՀԿ ներկայացուցիչը թեստերն ու սարքավորումները փոխանցել են ՀՀ առողջապահության նախարարությանը՝ երկրում COVID-19-ի տարածումը կանխելու ուղղությամբ տրամադրվող օժանդակության առավել լայն փաթեթի շրջանակում: Թեստերն ու սարքավորումները կտրամադրվեն ազգային լաբորատորիային և առողջապահական հաստատություններին, հայտնում է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը:

EU, WHO hand over 100 oxygen concentrators, 20 electrocardiographs and 10,000 PCR tests to Armenia’s Ministry of Health
The European Union and WHO today handed over 100 oxygen concentrators, 20 electrocardiographs and 10,000 PCR tests for COVID-19 to the Ministry of Health of the Republic of Armenia.
Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, WHO Representative in Armenia, Egor Zaitsev, RA Deputy Minister of Health, Lena Nanushyan were at the Republican Center for Humanitarian Aid SNCO to receive the shipment of tests and equipment.
The EU Ambassador and WHO Representative handed over the tests and equipment to the Ministry of Health of the Republic of Armenia as part of a larger assistance package to help prevent the spread of COVID-19 in the country. The tests and equipment will be provided to the national laboratory and healthcare institutions.