Ինձ աշխատանքից ազատելու որոշումը կբողոքարկեմ դատարանում. Ամատունի Վիրաբյան
«Հրամանը երեկ է եղել, ինձ այսօր են ասել։ Ազատել են հարկեր չվճարելու համար: Այն հարկերը, որոնք բոլոր ՊՈԱԿ-ները չեն վճարել, հետո կառավարությունը պահուստային ֆոնդից վճարել է։ Հիմա ես ինչ անեմ, հրամանը կա», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ամատունի Վիրաբյանը։
Թեև կառավարությունը պահուստային ֆոնդից վճարել է այդ հարկերը, այդուհանդերձ, դա են հիմք ընդունել և միակողմանի լուծարել Վիրաբյանի պայմանագիրը։
«Դա եղել է ԱԱՀ, օրենքն ընդունվել է 2016 թվականին, բայց բյուջեն այդ գումարը չի նախատեսել, նախատեսել էր 2019 թվականից։ 2016-2018 թվականների համար հարկային մարմինը ստուգում է իրականացրել, ակտ է կազմել, դիմել ենք կռավարություն, պահուստային ֆոնդից տրամադրել են այդ գումարը և մենք վճարել ենք, այնպես, ինչպես բոլոր ՊՈԱԿ-ները», - ներկայացրեց Ամատունի Վիրաբյանը։
Արխիվի տնօրենը պատրաստվում է օրենքով նախատեսված բոլոր գործողություններն իրականացնել ապօրինի որոշման դեմ.
«Կբողոքարկեմ դատարանում։ Դա հիմք չէր, այդ դեպքում բոլոր ՊՈԱԿ-ների տնօրեններին պետք է ազատեն աշխատանքից»։
Վիրաբյանն ասաց նաև, թե 2001 թվականից պաշտոնավարում է և ընդամենը երկու ամսից լրանալու էր իր պայմանագրի ժամկետը:
«Ամբողջ խնդիրն այն է, որ պայմանագրի ավարտին մնում էր երկու ամիս, ես խնդրեցի, որ սպասեն մինչև լրանա, բայց իրենք շտապում են, ինչու՝ չգիտեմ», - ասաց Ամատունի Վիրաբյանը։

Аматуни Вирабян оспорит решение о своем освобождении от должности в суде
Директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян освобожден от должности приказом министра юстиции Армении.
«Приказ был подписан вчера, но мне сказали сегодня. Уволили за неуплату налогов. Те налоги, которые не выплатили все ГНКО, потом правительство заплатило из резервного фонда. Что я могу, сказать, уже есть приказ», - сказал в беседе с корреспондентом  Aysor.am Аматуни Вирабян.
Несмотря на то, что правительство заплатило из резервного фонда эти налоги, тем не менее, это принято как основание и договор с Аматуни Вирабяном расторгнут в одностороннем порядке.
«Это был НДС, закон принят в 2016 году, но бюджет не предусмотрел эту сумму, сумма предусматривалась с 2019 года. Налоговые органы провели проверку деятельности в 2016-2018гг., составили акт, мы обратились в правительство, из резервного фонда предоставили эту сумму и мы заплатили точно так, как все ГНКО», - рассказал Аматуни Вмрабян.
Директор архива собирается предпринять все предусмотренные законом действия против незаконного решения:
«Опротестую решение в суде. Это не является основанием, в таком случае директора всех ГНКО должны быть уволены с работы».
Аматуни Вирабян также отметил, что пребывает в этой должности в 2001 года и срок трудового договора истекает только через два месяца.
«Вся проблема в том, что до истечения срока договора остается 2 месяца, я попросил, чтобы подождали до конца срока. Но они торопятся, почему – не знаю», - заявил Аматуни Вирабян.