Վերջին ճգնաժամով պայմանավորված՝ ավանդի աճի տեմպը որոշակի դանդաղել է, իսկ վարկերը շարունակել են աճել. ԿԲ նախագահ
08/09/2020 11:33
Մեր ֆինանսական համակարգը կարող ենք բնութագրել կայուն և դինամիկ աճող, լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«Որպես տնտեսական հատվածի սուբյեկտներ, ֆինանսական կազմակերպությունները ևս անմասն չեն մնացել համավարակի անբարենպաստ ազդեցությունից, ինչը, սակայն, չի խաթարել ֆինանսական ծառայությունների մատուցման բնականոն ընթացքը», - ասաց ԿԲ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ ֆինանսական կազմակերպությունների կապիտալի և իրացվելիության մակարդակն այս պահի դրությամբ բավարար նախադրյալներ է ստեղծում ճգնաժամին դիմագրավելու համար։
ԿԲ նախագահն ասաց, որ ՀՀ-ում ավանդները մշտապես սինքրոն բարձրացել են վարկերին զուգընթաց։
«Վերջին ճգնաժամով պայմանավորված՝ ավանդի աճի տեմպը որոշակի դանդաղել է, իսկ վարկերը շարունակել են աճել։ Մի մտավախություն ունենք, որ եթե եկամուտները չվերականգնվեն և այս առողջապահական իրավիճակն ավելի երկար տևի քան մենք ակնկալում ենք, հնարավոր է՝ վարկերը ևս աճի տեմպի դանդաղում ունենան», - հայտարարեց ԿԲ նախագահը։

Из-за последнего кризиса, темпы роста вкладов немного снизились, а темпы кредитования продолжают расти – председатель ЦБ
08/09/2020 13:04
Нашу финансовую систему можно охарактеризовать как стабильную и динамично растущую, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян.
«Финансовые организации, как субъекты экономики, не избежали неблагоприятного воздействия пандемии, что, однако, не нарушило процесс предоставления финансовых услуг», - сказал глава ЦБ.
По его словам, уровень капитала и реализуемости финансовых организаций создает достаточно предпосылок для противостояния кризису.
Председатель ЦБ отметил, что в Армении параллельно с кредитами синхронно росли также вклады.
«Из-за последнего кризиса, темпы роста вкладов немного снизились, а темпы кредитования продолжают расти. Наша обеспокоенность связана с тем, что если доходы не восстановятся и эта ситуация в сфере здравоохранения продлится дольше, возможно, темпы роста кредитования также замедлятся», - заявил глава ЦБ.