Դատարանն ամբողջությամբ հանդես է գալիս մեղադրանքի կողմում, դատախազների առարկությունը դիտարկում որպես վետո. Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան (Տեսանյութ)
09/09/2020 12:27
Դատարանն ամբողջությամբ հանդես է գալիս մեղադրանքի կողմում, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Հայկ Ալումյանը։
«Այսինքն, այնպիսի հստակ տպավորություն կա, որ դատախազները այս գործով քննարկվող հարցերի վերաբերյալ ունեն վետոյի իրավունք, այսինքն, եթե իրենք առարկում են որևէ առաջարկի կամ միջնորդության դեմ, ապա իրենց առարկությունը դատարանը դիտարկում է որպես վետո, որից հետո ինքն այևս անընդունակ է որևէ այլ որոշում կայացնել, քան այն, ինչ արտահայտել են մեղադրողները»,- ասաց Ալումյանը։
Նա նշեց, թե այս ամբողջ ընթացքում միակ միջնորդությունը, որը դատարանը բավարարել է, բացի ընդմիջում հայտարարելու մասին միջնորդություններից, այն էր, երբ Սեյրան Օհանյանին թույլատրվեց կարճ ժամանակով բացակայել Հանրապետությունից։
«Յուրաքանչյուր միջնորդությունից հետո դատախազները առարկում են, դատախազների առարկությունը խնդիր չէ, դատախազները պիտի առարկեն ու առարկում են, խնդիրն այն է, որ դատարանը դատախազների առարկությունն իր համար դիտարկում է որպես վետո», - ասաց Քոչարյանի փաստաբանը։

Суд полностью выступает на стороне обвинения и рассматривает возражение прокурора в качестве вето – Айк Алумян
09/09/2020 13:17
Суд полностью выступает на стороне обвинения, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Айк Алумян.
«То есть, создается четкое впечатление, что у прокуроров есть право вето на обсуждаемые в рамках этого дела вопросы. То есть, если они возражают против какого-то предложения или ходатайства, то суд рассматривает их возражения в качестве вето, после которого неспособен больше принять какое-то другое решение, кроме того, что сказали обвинители», - сказал Айк Алумян.
Он отметил, что единственное ходатайство, которое было удовлетворено судом за весь этот период кроме ходатайств об объявлении перерыва, это когда Сейрану Оганяну было разрешено покинуть республику на короткое время.
«Прокуроры возражают после каждого ходатайства, однако проблема не возражении прокуроров. Прокуроры должны возражать и делают это. Проблема в том, что суд рассматривает возражения прокуроров как вето», - сказал адвокат.