Հայաստանում սոցիալական ճգնաժամ տեղի չի ունեցել, սակայն սոցիալական, տնտեսական վիճակի վատթարացում կա. Վարչապետ (Տեսանյութ)
10/09/2020 11:56
Աներկբա է, որ համաճարակը էական սոցիալական տնտեսական վնասներ է պատճառել, բայց շատ կարևոր է գնահատել, թե որքան են այդ վնասները, կառավարության նիստին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ սոցիալական վատթարացման իրավիճակի վերաբերյալ կարող է վկայել հսկիչ դրամարկղային կտրոններով առևտրի շրջանառությունը և 2020 թվականի օգոստոս ամսին ՀԴՄ շրջանառությունը նվազել է ընդամենը 2,5 տոկոսով՝ 2019 թվականի օգոստոս ամսվա համեմատ:
«Այսինքն՝ առևտուրը բոլոր տեղերում նվազել է 2,5 տոկոս և այսպիսի ցածր ցուցանիշի նոր ենք հասել: Այս թիվը ինքնին պետք է վկայի այն մասին՝ որևէ կասկած չկա, որ սոցիալական խնդիրներ կան, բայց դրանք եղել են նաև 2019 թվականին, բայց սոցիալական կոլապս և սոցիալական ճգնաժամ միանշանակ չունենք», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է նվազման ցուցանիշին, վարչապետն ասաց, որ թեև այս տարի այստեղ են մարդիկ, ովքեր նախորդ տարի արտագնա աշխատանքի են եղել, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ այստեղ չեն նաև զբոսաշրջիկները, որոնք շատ ավելին են ծախսում, քան՝ տեղացիները:
Վարչապետը նշեց, որ ՀԴՄ կարգապահությունը, համավարակով պայմանավորված, ամենաբարձր մակարդակում չէ:
«Այս թվերը աներկբայորեն ցույց են տալիս, որ Հայաստանում սոցիալական ճգնաժամ տեղի չի ունեցել, չկա, սակայն այն, որ սոցիալական, տնտեսական վիճակի վատթարացում կա, դա ակնհայտ է: Հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանում տնտեսություն ամենատարբեր գործիքներով ներարկվել է 163,4 միլիարդ դրամ՝ երեկվա դրությամբ: Այս միջոցառումների մեջ առանձնակի դեր են տանում աշխատատեղերի պահպանմանն ուղղված միջոցառումները և կարող ենք արձանագրել, որ 2020 թվականի հուլիսին հանրապետությունում առկա էր 613 062 աշխատատեղ, որը 2019 թվականի համեմատությամբ ավելի է 6 597 աշխատատեղով կամ 1,1 տոկոսով, այսինքն՝ ավելի շատ գրանցված աշխատատեղ ունենք: Ընդ որում, աշխատավարձերի ֆոնդերը այս տարի 8,3 տոկոսով ավելի է և մեկ մարդու միջին աշխատավարձը ավելի 13 841 դրամով», - ասաց նա:

В Армении нет социального кризиса, однако социальная, экономическая ситуация  ухудшилась – Никол Пашинян
10/09/2020 14:33
В Армении нет социального кризиса, однако социальная, экономическая ситуация ухудшилась – Никол Пашинян
Эпидемия коронавируса, несомненно, причинила экономический ущерб, но очень важно оценить размер этого ущерба, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, об ухудшении социальной ситуации может свидетельствовать оборот торговли по кассовым чекам, и по сравнению с августом 2019 года, в августе 2020 года оборот кассовых чеков снизился всего на 2,5%.
«То есть торговля снизилась везде на 2,5% и такой низкий показатель мы недавно зарегистрировали. Эта цифра должна свидетельствовать о том, что нет никакого сомнения – социальные проблемы существуют, но они были также в 2019 году. Однако социального коллапса и социального кризиса у нас однозначно нет», - сказал Никол Пашинян.
Что касается спада показателя, премьер заявил, что хотя в этом году в республике находятся выезжавшие раньше на заработки люди, но нужно учесть также, что нет туристов, которые тратят намного больше, чем местные.
Премьер отметил, что кассовая дисциплина не самая высокая.
«Эти цифры, безусловно, показывают, что в Армении нет социального кризиса, однако очевидно, что социальная, экономическая ситуация ухудшилась. В рамках противоэпидемиологических мероприятий, по состоянию на вчерашний день, предоставлено 163,4 млрд. драмов. Среди этих мероприятий особую роль играют мероприятия, направленные на сохранение рабочих мест, и можем констатировать, что в июле 2020 года в республике было 613 062 рабочих мест, что по сравнению с 2019 годом больше на 6 597 рабочих мест или 1,1%. То есть, у нас есть больше зарегистрированных рабочих мест. Причем, фонды зарплат в этом году на 8,3% больше и средняя зарплата одного человека больше на 13 841драмов», - сказал он.