«Հրապարակ». Հովհաննես Մանուկյանը հույս ունի իրականացնել վաղեմի երազանքը` դառնալ Գերագույն դատարանի նախագահ
11/09/2020 09:20
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արդարադատության նախկին նախարար Հովհաննես Մանուկյանն այս օրերին ակտիվորեն զբաղված է Գերագույն դատարանի գաղափարի լոբբինգով: Տարբեր տեղեր հարցազրույցներ է տալիս ու ողջունում իշխանությունների այս պրոբլեմատիկ նախաձեռնությունը: Մեզ ասացին, որ Մանուկյանը հույս ունի իրականացնել իր վաղեմի երազանքը` դառնալ Գերագույն դատարանի նախագահ։
Հիշեցնենք, որ նա ժամանակին եղել է վճռաբեկ դատարանի նախագահ: Իշխանությունների սույն նախաձեռնությունը պաշտպանելը, ասում են, հենց այս ցանկությամբ է պայմանավորված, ինչը, սակայն, դատական համակարգում միանշանակ չեն ընդունում և դրական չեն վերաբերվում այդ հեռանկարին։
Մեր հարցին ի պատասխան՝ Մանուկյանը նախ հաստատեց, որ ինքն այդ գաղափարի ջատագովն է եղել շատ վաղուցվանից, և դա ոչ թե լոբբինգ է, այլ իր համոզմունքների արտահայտումը։ Հարցին՝ ցանկություն ունի՞ դառնալ Գերագույն դատարանի նախագահ, եթե առաջարկեն, Մանուկյանն ասաց, որ լուրջ չի համարում նման հիպոթետիկ հարցադրումներին պատասխանելը, սակայն և խուսափեց հերքելուց»։

«Грапарак»: Ованнес Манукян надеется осуществить давнюю мечту – стать председателем Верховного суда
Газета «Грапарак» пишет, что бывший министр юстиции Ованнес Манукян активно занимается в эти дни лоббированием идеи Верховного суда. Дает различные интервью и приветствует эту проблематичную инициативу властей.
Как сказали изданию, Манукян надеется осуществить свою давнюю мечту – стать председателем Верховного суда.
Напомним, Ованнес Манукян занимал в свое время должность председателя Кассационного суда. Как говорят, защита данной инициативы властей обусловлена именно этим желанием, перспектива которой в судебной системе воспринимается неоднозначно и вызывает негативное отношение.
«В ответ на наш вопрос, Манукян подтвердил, что давно является сторонником этой идеи и не занимается лоббингом, а выражает свои убеждения. На вопрос, хочет ли он стать председателем Верховного суда, Манукян ответил, что считает несерьезным отвечать на такой гипотетический вопрос, однако воздержался опровергнуть», - отмечает издание.