Պետք է օր առաջ Ադրբեջանում հայտնված Գուրգեն Ալավերդյանի հետ կապի դուրս գալ և նրան միջազգային իրավական պաշտպանության տակ վերցնել. Տիգրան Աբրահամյան
12/09/2020 10:04
Հայ զինծառայող Գուրգեն Ալավերդյանի Ադրբեջանում հայտնվելուց 20 օր է անցել: Այս միջադեպի առնչությամբ, Ադրբեջանը քաղաքական, իրավական, քարոզչական  բնույթի տարբեր գործողություններ է իրականացրել, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Դրանք սովորական պրիմիտիվ բնույթի միջոցառումներ են, որոնք որպես կանոն Ադրբեջանն իրականացնում է, սակայն այս պահին դրա մանրամասների վրա կանգ չեմ առնի:
Հիշեցնեմ, որ ՊՆ հաղորդմամբ, օգոստոսի 22-ին,մարտական հենակետը ստուգելու ընթացքում սպա Գուրգեն Ալավերդյանը եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով շփոթվել և մոլորվել էր:
Այս պահին ամենամեծ խնդիրն այն է, որ առ այս պահը թեմայով զբաղվող Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչները չեն հանդիպել մեր զինծառայողին և անհրաժեշտ աջակցություն չեն ցուցաբերել:
Ու սա այն դեպքում, երբ «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» Ժնևյան կոնվենցիայում հստակ սահմանվում է նման իրավիճակներում ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների այցերի, ռազմագերիների ու նրա ընտանիքի անդամների իրավունքների հետ կապված բոլոր մանրամասները:
Ըստ այդմ՝ նրանք արդեն պետք է հանդիպած լինեին զինծառայողի հետ, նրա առողջական վիճակի և առհասարակ նրա շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ մանրամասներ փոխանցեին Ալավերդյանի ընտանիքի անդամներին, իսկ որոշակի տեղեկություններ նաև հանրայնացնել:
Որքան ուշանում է մեր սպայի հետ ԿԽՄԿ հանդիպումներն ու շփումները, այնքան մեծանում է զինծառայողի նկատմամբ ճնշումներն ու համապատասխան կոնվենցիայով սահմանված իրավունքների իրացման հետ կապված խնդիրները:
Ադրբեջանի քարոզչական չստացված հնարքները մի կողմ, սակայն մեր զինծառայողի անվտանգության հետ կապված հարցերը որպես առաջնահերթություն ունենալով, պետք է գործադրել բոլոր հնարավոր և անհնար քայլերը՝ օր առաջ Ալավերդյանի հետ կապի դուրս գալու և նրան միջազգային իրավական պաշտպանության տակ վերցնելու համար», - նշել է Աբրահամյանը։

Нужно днем раньше установить контакт с Алавердяном и взять его под международно-правовую защиту – Тигран Абрамян
12/09/2020 12:29
Прошло 20 дней с тех пор, как армянский военнослужащий Гурген Алавердян оказался на территории Азербайджана. В связи с данным инцидентом Азербайджан осуществил различные действия политического, правового, пропагандистского характера, написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет», бывший советник президента Арцаха по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
«Это  обычные мероприятия примитивного характера, которые, как правило, осуществляет Азербайджан, однако, в данный момент не буду останавливаться на подробностях.
Напомню, согласно информации Минобороны, 22 августа офицер Гурген Алавердян в ходе проверки боевого опорного пункта заблудился из-за крайне неблагоприятных погодных условий.
В данный момент самая большая проблема заключается в том, что занимающиеся этой темой представители Международного комитета Красного Креста (МККК) до сих пор не посетили нашего военнослужащего и не оказали необходимой помощи.
И это в том случае, когда Женевская конвенция "Об обращении с военнопленными" четко устанавливает все детали в связи визитами представителей МККК в таких ситуациях, а также правами военнопленных и членов их семей.
Посему они уже давно должны были встретиться с военнослужащим, передать подробности о состоянии его здоровья и происходящих вокруг него событиях членам семьи Алавердяна, а также обнародовать некоторую информацию.
Чем больше запаздывают встречи и контакты МККК с нашим офицером, тем больше усиливается давление на военнослужащего и проблемы с осуществлением прав, установленных соответствующей конвенции.
Оставим в стороне несостоявшиеся пропагандистские уловки Азербайджана, однако, отдавая приоритет связанным с безопасностью нашего военнослужащего вопросам, следует предпринять все возможные и невозможные шаги, чтобы днем раньше установить контакт с Алавердяном и взять его под международно-правовую защиту», - отметил Тигран Абрамян.