«Շատ բան չենք կարող ասել». Փաշինյանն՝ Ադրբեջանում գերության մեջ հայտնված Նարեկ Սարդարյանի կնոջը (Տեսանյութ)
12/09/2020 13:54
Սյունիքի մարզում «Սպարապետի օրվան» նվիրված միջոցառման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մոտեցավ Ադրբեջանում գերության մեջ հայտնված Նարեկ Սարդարյանի կինը:
«Ես Նարեկ Սարդարյանի կինն եմ, ուզում էի հարցնել ձեզ՝ ինչ տեղեկություններ ունեք, ես ոչ մի տեղեկություն չունեմ Նարեկից», - ասաց Սարդարյանի կինը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, թե, ցավոք սրտի, շատ բան չի կարող ասել։
«Դժբախտաբար, ոչ թե բարեկամի մոտ է ընկել, այլ՝ հակառակորդի: Պետք է հասկանանք, թե ինչ կարող ենք անել», - ասաց վարչապետը։
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն էլ արձագանքեց, որ կխոսի կնոջ հետ։
«Հեսա կխոսենք, ճանապարհին կխոսենք: Ես էստեղ եմ լինելու», - ասաց Տոնոյանը։
2020 թ. հուլիսի 8-ին` ժամը 11:00-12:00-ի սահմաններում, ԱՀ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ սահմանակից ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորայք համայնքի վարչական տարածքի արոտավայրերում սեփական անասուններն արածեցնելիս անհետ կորել է Սյունիքի մարզի Ներքին Խնձորեսկ գյուղի բնակիչ, 1990 թ. ծնված, ՀՀ քաղաքացի Նարեկ Սարդարյանը: ԱԱԾ-ն պարզել էր՝ Սարդարյանը կորած անասունները որոնելու հետևանքով մոլորվել և անցել է ԱՀ Նախիջևանի տարածք, որտեղ գերեվարվել է:
Սարդարյանը բնութագրվում է որպես հայրենասեր, հանգիստ և աշխատասեր անձնավորություն, տեղական ինքնակառավարման և իրավապահ մարմինների հետ երբևիցե խնդիրներ չի ունեցել: Սարդարյանն ունի ընտանիք և անչափահաս երեխաներ, որոնց հոգսերը հոգում է ինքը: Ներկայումս ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցներ` Նարեկ Սարդարյանին ՀՀ վերադարձնելու ուղղությամբ։
Նարեկ Սարդարյանի իրավահաջորդի ներակայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը հայտնել էր, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է Ադրբեջանում անազատության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Նարեկ Սարդարյանի գործով հրատապ միջոց կիրառելու մասին դիմումը։

Супруга оказавшегося на территории Азербайджана Нарека Сардаряна обратилась к премьер-министру Армении
12/09/2020 15:11
Сегодня во время мероприятия по случаю Дня спарапета в Сюникской области к премьер-министру Армении Николу Пашиняну подошла супруга оказавшегося в плену в Азербайджане Нарека Сардаряна.
«Я жена Нарека Сардаряна, хотела спросить, какие сведения есть у вас. У меня нет никаких сведений о Нареке», - сказала она.
В ответ Никол Пашинян заявил, что, к сожалению, не может сказать много.
«К сожалению, он попал не к друзьям, а к противнику. Мы должны понять, что можем сделать», - отметил премьер-министр Армении.
Министр обороны Армении Давид Тоноян заявил, что поговорит с женщиной.
«Сейчас поговорим, по дороге поговорим. Я буду здесь», - сказал Давид Тоноян.
Служба национальной безопасности Армении 16 июля сообщила, что гражданин Армении Нарек Сардарян захвачен в плен азербайджанской стороной.
Согласно сообщению, 8 июля 2020 года в районе 11:00-12:00 во время выпаса собственного скота на пастбищах административного района Горайк Сюникской области близ границы с Нахичеванской автономной республикой Азербайджана без вести пропал гражданин Армении Нарек Сардарян, 1990 года рождения. Выяснилось, что Н.Сардарян заблудился во время поиска пропавшего скота, перешел на территорию Автономной республики Нахичеван, где был взят в плен.
Нарека Сардаряна характеризует как патриотичного, спокойного и трудолюбивого человека, он никогда не имел каких-либо проблем с местной властью и правоохранительными органами. Нарек Сардарян женат, имеет несовершеннолетних детей. В настоящее время предпринимаются соответствующие меры по возвращению Нарека Сардаряна в Армению.
Представитель правопреемников Нарека Сардаряна Артак Зейналян  сообщил, что Европейский суд по правам человека удовлетворил заявление о принятии неотложной меры по делу Нарека Сардаряна, находящегося в плену в Азербайджане.