Ալկոհոլային թունավորումից արձանագրվել է ևս մեկ մահվան դեպք. ԱՆ
Օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 12-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանում արձանագրվել է ալկոհոլային թունավորման 46 դեպք (մեթանոլ), որից 21-ը մահվան ելքով, իսկ 25-ը բուժում ստանալուց հետո դուրս է գրվել, այդ մասին տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարության Facebook-ի էջում:
Դժբախտ դեպքերից խուսափելու նպատակով առողջապահության նախարարությունը կոչ է անում զերծ մնալ և չօգտագործել անհայտ ծագման, ոչ գործարանային արտադրության ոգելից խմիչք։
Նախարարությունից նաև հիշեցնում են, որ էթիլ սպիրտից սուր թունավորման ախտանշաններն են՝ գրգռում, սրտխառնոց, փսխում, որովայնի ցավ, գլխացավ և գլխապտույտ, նիստագմ, դիպլոպիա, թույլ համակենտրոնացում, անհավասարակշռություն, քնկոտություն, ատաքսիա, կոմա, ցնցումներ, շնչառության խանգարում, ճնշման իջեցում, սրտի դանդաղ աշխատանք, մարմնի ջերմաստիճանի իջեցում, հիպոգլիկեմիա:
Նշվում է, որ մեթիլ սպիրտի պարագայում, կախված թունավոր նյութերի քանակությունից, թունավորման ախտանշանները կարող են ի հայտ գալ մի քանի ժամից մինչև 1-2 օրվա ընթացքում։ Հիմնական ախտանշաններն են՝ գլխապտույտ և գլխացավ, սրտխառնոց և փսխում, մկանային, հոդերի և որովայնի ցավ, գիտակցության մթագնում, քնկոտություն, լուսավախություն, սպեցիֆիկ ազդեցություն տեսողության վրա՝ ընդհուպ մինչև կուրություն, արյան մեջ հեմոգլոբինի և էրիթրոցիտների մակարդակի բարձրացում, իսկ մեզի մեջ սպիտակուցների և հիալինային գլանների հայտնաբերում։
Վերոնշյալ ախտանշանների ի հայտ գալու պարագայում նախարարությունից հորդորում են անմիջապես դիմել բժշկի և չզբաղվել ինքնաբուժմամբ։

В Армении от алкогольного отравления скончался еще один человек – Минздрав
В период с 31 августа по 12 сентября в Армении зарегистрировано 46 случаев алкогольного отравления, 21 со смертельным исходом, 25 человек выписаны после лечения, сообщается на странице министерство здравоохранения Армении в Facebook.
Во избежание несчастных случаев министерство здравоохранения Армении призывает воздержаться от использования алкоголя неизвестного происхождения и не заводского производства.
Минздрав также напоминает, что в результате острого отравления этиловым спиртом появляются такие симптомы как тошнота, помутнение сознания, головокружение, нистагм, диплопия, боль в области живота, сонливость, атоксия, кома, нарушение дыхания, снижение артериального давления, замедление работы сердца, снижение температуры тела, гипогликемия.
Отмечается, что в зависимости от количества токсичных веществ, симптомы отравления могут проявиться в течение нескольких часов или 1-2 дней.
Минздрав Армении призывает в случае вышеперечисленных симптомов немедленно обратиться к врачу и не заниматься самолечением.