«Ժողովուրդ». ՍԴ երեք թեկնածուներից այս պահին ընտրվելու է Էդգար Շաթիրյանը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Երեկ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունը կրկին հավաքվել և նիստ է արել, սակայն Սահմանադրական դատարանի անդամների ընտրության շուրջ կրքերը չեն հանդարտվում: Նախ նշենք՝ Սահմանադրական դատարանի անդամների ընտրության օրը հայտնի է: «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ Սահմանադրական դատարանի երեք անդամների ընտրությունը կկայանա հենց սեպտեմբերի 14-ին՝ Ազգային ժողովի աշնանային նստաշրջանի մեկնարկի առաջին օրը: Ընդ որում, երեք անդամների ընտրության հարցը քննարկվելու է նիստի ամենասկզբում, և քվեարկությունն էլ կկատարվի նույն օրը: Ինչպես հայտնի է, մինչև այժմ բուռն քննարկումներ էին ընթանում հատկապես Սահմանադրական դատարանի անդամի թեկնածու, Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանի թեկնածության շուրջ, ում մասին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն էր տվել:
Եվ, ահա, «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ նրա մասով քննարկումները երեկ կրկին թեժ են եղել, և խմբակցությունը վերջնական որոշում այդպես էլ չի կայացրել. չի բացառվում, որ կոնկրետ այս թեկնածուի մասով ազատ քվեարկություն տեղի ունենա: Իսկ, ահա, նախագահի կողմից առաջադրված Արթուր Վաղարշյանի թեկնածությունն «Իմ քայլ»-ի համար ի սկզբանե էր տարօրինակ եղել, և երեկ որոշում է կայացվել դեմ քվեարկել նրան, և չնայած կառավարության կողմից առաջադրված թեկնածու Էդգար Շաթիրյանի հարցը խորհրդարան հասավ միայն երկրորդ փորձից հետո, սակայն նրա հանդեպ դրական տրամադրվածություն է առկա, և նա միանշանակ կընտրվի այդ պաշտոնում: Հավելենք, որ «Աժ կանոնակարգ» օրենքի 141-րդ հոդվածի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ, պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով: 132 պատգամավոր ունեցող այս խորհրդարանի պարագայում այդ թիվը 79 է կազմում: Այսինքն՝ այդքան պատգամավոր պետք է կողմ լինի թեկնածուին, որպեսզի նա դառնա Սահմանադրական դատարանի դատավոր: Այս պահին միանշանակ է, որ երեք թեկնածուներից ընտրվելու է Էդգար Շաթիրյանը»:

«Жоховурд»: Из трех кандидатов в члены Конституционного суда будет избран Эдгар Шатирян
Газета «Жоховур» пишет, что вчера парламентская фракция «Мой шаг» снова собралась и провела заседание, однако страсти по поводу выборов членов Конституционного суда не утихают. Прежде всего, отметим, что день выборов членов Конституционного суда уже известен.
По сведениям издания, выборы трех членов КС состоятся 14 сентября, в первый день начала осенней сессии парламента. Причем вопрос выбора трех членов КС будет обсуждаться в самом начале заседания, и голосование состоится в тот же день. Как известно, до сих пор проходят бурные обсуждения особенно вокруг кандидатуры члена КС, председателя Кассационного суда Ерванда Хундкаряна, о котором Комиссия по предотвращению коррупции дала отрицательное заключение.
«Согласно нашим сведениям, вчера обсуждения в связи с его кандидатурой опять были бурными, и фракция так и не приняла окончательного решения. Не исключается, что конкретно по этой кандидатуре может состояться свободное голосование. Что касается выдвинутой президентом кандидатуры Артура Вагаршяна, то она изначально была странной для фракции «Мой шаг» и вчера было принято решение проголосовать против него. И хотя вопрос о выдвинутом правительством кандидате Эдгаре Шатиряне дошел до парламента только после второй попытки, однако в его отношении настроены положительно, и он однозначно будет избран на эту должность.
Добавим, что, согласно статье 141 закона «Регламент Национального Собрания», судья Конституционного суда избирается тайным голосованием, не менее чем тремя пятыми от общего числа голосов депутатов. В случае этого парламента в составе 132 депутатов это число составляет 79. То есть, столько депутатов должны проголосовать за его кандидатуру, чтобы он стал членом КС. На данный момент однозначно то, что из трех кандидатов будет избран Эдгар Шатирян», - отмечает издание.