Ատոմային ոլորտը 75 տարեկան է. Հայտարարվել է «Տեխնոլոգիաներ, որոնք փոխում են աշխարհը» մրցույթի ժյուրիի կազմը
15/09/2020 14:17
Ատոմային ոլորտի 75-ամյակին նվիրված` «Տեխնոլոգիաներ, որոնք փոխում են աշխարհը» նկարչական ազգային մրցույթի ժյուրիի կազմում են ընդգրկվել ոլորտի առաջատար պրոֆեսիոնալներ ու Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի հայտնի գործիչներ։ Մասնակիցների աշխատանքները կընդունվեն մինչև սեպտեմբերի 30-ը։
Կազմակերպիչներն են «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան ու հայկական ԱԷԿ-ը՝ համագործակցությամբ ԿԳՄՍ և ՏԿԵ նախարարությունների, ինչպես նաև՝ Երևանում ու Գյումրիում գիտության ու մշակույթի ռուսասաստանյան կենտրոնները:
Մրցույթի մասնակիցների աշխատանքները գնահատելու են`
Մարգարիտա Բալայանը. Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարության, էներգետիկայի վարչության, ատոմային էներգետիկայի բաժնի պետ
Արկադի Պապոյանը. Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության արտաքին կապերի վարչության պետ
Նարեկ Օրդուբեկյանը. ՀԱԷԿ-ի ինժեներ
Ռուբեն Արուտչյանը. Հայաստանի վաստակավոր նկարիչ, հայկական 50 հազար դրամանոցի, հուշամեդալների և շքանշանների էսքիզների հեղինակ.
Հայկ Մելիքյանը. Պրոֆեսիոնալ նկարիչ։
«Հայաստանի ատոմային էներգետիկան այն առանցքն է, որի վրա հիմնված է երկրի էներգետիկ անվտանգությունը։ Որպեսզի չկորցնենք այն, ինչը ձեռք ենք բերել տարիների ընթացքում, երկրին անհրաժեշտ են մասնագետներ, որոնք կզարգացնեն գիտությունը, կկայացնեն բարձրտեխնոլոգիական որոշումներ, այդ թվում` ատոմային էներգետիկայի բնագավառում։  Նկարի ձևաչափը հնարավորություն է տալիս մատչելի միջոցներով ցուցադրել միջուկային տեխնոլոգիաների կիրառման ամբողջ բազմազանությունը։ Մենք վստահ ենք, որ մասնակիցներից ինչ-որ մեկը կորոշի կապել իր կյանքն այս ոլորտի հետ ու կընտրի ատոմային էներգետիկի մասնագիտությունը»,-նշել է Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարության, էներգետիկայի վարչության, ատոմային էներգետիկայի բաժնի պետ Մարգարիտա Բալայանը։
Միջուկային տեխնոլոգիաների կիրառման ոլորտների բազմազանությունը կարող է համընկել միայն ստեղծագործական այն միջոցների և ձևաչափերի հետ, որոնք մրցույթի մասնակիցները կօգտագործեն իրենց աշխատանքները պատրաստելիս։ Այստեղ ներկայացված են ինչպես ավանդույթ դարձած ջրաներկով, կավիճներով ու մատիտներով արված նկարները, այնպես էլ` համակարգչային գրաֆիկայով իրականացված աշխատանքները։ Մրցույթի ժյուրին կգնահատի գաղափարի յուրօրինակությունը, ստեղծագործական վարպետությունը, իչպես նաև թեմայի ամբողջական բացահայտումը։
«21-րդ դարը դա դեպի նորը և չուսումնասիրվածը ձգտելու դար է։ Մենք քայլ ենք անում դեպի ապագայի նոր աշխարհ, և այդ ամենին նպաստում են հեղափոխական նոր տեխնոլոգիաներն ու աշխարհի բոլոր սարքերը սնուցող էներգիան։ Մրցույթը միտված է ցույց տալ, թե ինչպես են երիտասարդները պատկերացնում վաղվա օրը` խաղաղ ատոմի և նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ։ Դա կլինի մարդկության ապագային ուղղված յուրօրինակ հայացք։ Թող հաղթի ուժեղագույնն ու արժանագույնը»,-մասնակիցներին խրախուսեց հայտնի պրոֆեսիոնալ նկարիչ Հայկ Մելքոնյանը, որի աշխատանքները տպվել են միջազգային և ազգային գիտահանրամատչելի ամսագրերում-«National Geographic», «Geo», «Conde Nast Traveller», «Երևան» և այլ։
Հայկական ատոմային կայանը աշխատակիցների երեխաների համար մշտապես անցկացնում է տարբեր միջոցառումներ, նպատակ ունենալով հանրայնացնել ատոմային տեխնոլոգիաները և այդ ոլորտի մասնագիտությունները, որպեսզի երեխաները հասկանան իրենց ծնողների աշխատանքի արժեքը։
«Ես շատ ուրախ եմ, որ այս մրցույթն անցկացվում է հենց ազգային մասշտաբով։ Այդպես ավելի շատ մարդիկ կիմանան ատոմային էնեգետիկայի և աշխարհի ու մասնավորապես Հայաստանի համար դրա կարևորության մասին։ Որքան շատ մարդիկ ճիշտ հասկանան, թե ինչպես են աշխատում այդ տեխնոլոգիաները, այնքան քիչ կլինեն ատոմային էներգիայի մասին միֆերն ու անհիմն վախերը։  Ոլորտում բարձր արդյունքների հասնելու համար շատ կարևոր է բնակչության վստահությունն ու աջակցությունը, և ես վստահ եմ, որ կրթական նման նախագծերը կօգնեն մեզ այդ հարցում»,-նշեց ՀԱԷԿ-ի ինժեներ Հայկ Օրդուբեկյանը, ում առաջին կրությունը կերպարվեստի ոլորտում է։
Հայտերի ընդունման ավարտին մնացել է 15 օր։ Շտապեք ներկայացնել Ձեր աշխատանքը «Տեխնոլոգիաներ, որոնք փոխում են աշխարհը» նկարչական մրցույթին։
Մրցույթի անցկացման կանոնների մասին առավել հանգամանալից տեղեկություն կարող եք ստանալ «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի Lookaround Armenia  կրթական նախագծի կայքից` https://www.facebook.com/events/1945348172261840/։

75 лет атомной отрасли: Объявлен состав жюри национального конкурса рисунка «Технологии, меняющие мир»
15/09/2020 14:37
В жюри национального конкурса рисунка «Технологии, меняющие мир», приуроченный к 75-летию атомной промышленности, вошли ведущие профессионалы отрасли и известные деятели культуры Республики Армения. Прием работ участников продлится до 30 сентября.
Организаторами являются Госкорпорация «Росатом» и Армянская АЭС при сотрудничестве Министерства образования, науки, культуры и спорта, Министерства территориального управления и инфраструктур Республики Армения и Российских центров науки и культуры в г. Ереван и г. Гюмри.
Оценивать работы участников конкурса будут:
Маргарита Балаян, начальник отдела атомной энергетики управления энергетики министерства территориального управления и инфраструктур Армении;
Аркадий Папоян, начальник управления внешних связей министерства образования, науки, культуры и спорта Армении;
Нарек Ордубекян, инженер Армянской АЭС;
Рубен Арутчьян, заслуженный художник Армении, автор эскиза 50-тысячной купюры армянской национальной валюты, памятных монет и медалей;
Айк Мелконян, профессиональный фотограф Армении.
«Атомная энергетика для Армении - стержень, на котором держится энергетическая безопасность страны. Чтобы не потерять то, что наработано годами, стране нужны специалисты, которые будут развивать науку, внедрять высокотехнологические решения, в том числе, в области атомной энергетики. Формат рисунка дает возможность доступными средствами показать все многообразие применения ядерных технологий. Мы уверены, что кто-то из участников решит связать свою жизнь с этой сферой и выберет профессию атомщика», - отметила Маргарита Балаян, начальник отдела атомной энергетики управления энергетики министерства территориального управления и инфраструктур Армении.
Многообразие сфер применения ядерных технологий может сравниться, разве что, с многообразием изобразительных средств и форматов, которые используют участники конкурса для подготовки своих работ. Здесь представлены как ставшие уже традиционными рисунки акварелью, мелками и карандашами, так и работы, выполненные с использованием компьютерной графики. Жюри конкурса оценит оригинальность идеи, мастерство исполнения, а также целостное раскрытие темы.
«Двадцать первый век – это век прорыва в новое и неизведанное. Мы делаем шаг в новый мир будущего, и всему этому способствуют новые революционные технологии и энергия, питающая все устройства в мире. Конкурс призван показать, как молодые люди видят завтрашний день с использованием мирного атома и новых технологий. Это будет уникальный взгляд на Будущее Человечества. Пусть победит сильнейший и достойнейший!» - поддержал участников Айк Мелконян, известный профессиональный фотограф, чьи работы были напечатаны в международных и национальных научно-популярных журналах - «National Geographic», «Geo», «Conde Nast Traveller», «Ереван» и многих других.
Армянская АЭС на постоянной основе проводит активности для детей сотрудников станции с целью популяризации атомных технологий и профессий в этой сфере, чтобы дети понимали ценность работы своих родителей.
«Я очень рад, что сейчас проводится такой конкурс именно в национальном масштабе. Так больше людей узнают про атомную энергетику и ее важность для мира и, в частности, для Армении. Чем больше людей будут правильно понимать, как работают эти технологии, тем меньше будет мифов и беспочвенных страхов пред атомной энергией. Для достижения высоких результатов в отрасли нам очень важны доверие и поддержка со стороны населения, и я уверен, что такие образовательные проекты нам в этом помогут», - отметил Нарек Ордубекян, инженер Армянской АЭС, получивший первое образование в области изобразительного искусства.
До конца приема заявок остается 15 дней. Спешите подать свою работу на конкурс рисунка «Технологии, меняющие мир».
Более подробную информацию о правилах проведения конкурса можно получить на страничке конкурса образовательного проекта Госкорпорации «Росатом» Lookaround Armenia  https://www.facebook.com/events/1945348172261840/