Կա՛մ գումարները եղել են՝ տեղ չեն հասել, կա՛մ՝ գումարները չեն եղել, որովհետև չկան աշխատատեղեր. Տիգրան Ուրիխանյանը՝ «1000 դրամների» հիմնադրամի մասին (Տեսանյութ)
15/09/2020 16:52
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Էրեբունի նստավայրում տեղի է ունենում պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի դեմ Զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման հիմնադրամի գործադիր տնօրենի ներկայացրած հայցի առաջին նիստը։
Հիշեցնենք՝ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը վարչապետին ԱԺ-ում հարց էր տվել, թե եթե հայտարարվում է, որ երկում 60 հազարից ավելի աշխատատեղ է բացվել, այդ դեպքում ինչո՞ւ համապատասխան քանակով 1000-ական դրամներ չեն փոխանցվում Զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման հիմնադրամի հաշվին։
«Իմ դեմ հայց է ներկայացվել՝ պահանջով, որ ես հերքեմ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկությունը, զրպարտությունը։ Ինձանից պահանջում են հերքել «Ժողովրդի փողը գողացողը պետք է պատասխանատվություն կրի» արտահայտությունը։ Այս ամենը հետապնդում է այն քաղաքական գործչի նկատմամբ, որը փորձում է բոլոր հնարավոր ձևերով, թևերը քշտած աջակցել ՀՀ-ում բաց, թափանցիկ,պետական միջոցների գոյացման և դրա բաշխման մեթոդաբանությանն ու ճանապարհներին», - դատարանի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ասաց Տիգրան Ուրիխանյանը։
Նշենք, որ Ուրիխանյանը վերոնշյալ հանձնաժողովի անդամ էր, և պնդում է, որ չերևացող գումարի մասին բարձրաձայնելուց հետո կառավարությունը որոշեց իրեն հանել այդ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կազմից։
«Կա՛մ գումարները եղել են՝ տեղ չեն հասել, կա՛մ՝ գումարները չեն եղել, որովհետև չկան աշխատատեղեր։ Երրորդ տարբերակ ես չեմ կարողանում գտնել», - հայտարարեց Տիգրան Ուրիխանյանը։

Либо эти деньги были и не дошли до места, либо этих денег не было, поскольку нет рабочих мест – Тигран Уриханян о Фонде страхования военнослужащих
15/09/2020 17:58
В суде общей юрисдикции Еревана (резиденция административного района Эребуни) проходит первое судебное заседание по иску исполнительного директора Фонда социального страхования военнослужащих против депутата парламента Тиграна Уриханяна.
Напомним, депутат Тигран Уриханян в парламенте задал премьер-министру Армении вопрос, что если объявляется о создании более 60 тысяч рабочих мест в стране, то почему на счет Фонда социального страхования военнослужащих не перечисляется соответствующее количество денег.
«Против меня представлен иск с требованием, чтобы я опроверг не соответствующую действительности информацию, клевету. У меня требуют опровергнуть выражение «Ворующий деньги народа должен понести ответственность». Все это – преследование в отношении политического деятеля, который пытается всеми возможными способами, засучив рукава, способствовать открытому прозрачному формированию финансовых государственных средств и методике их распределения», - заявил в беседе с журналистами перед зданием суда Тигран Уриханян.
Отметим, что Тигран Уриханян был членом Совета попечителей Фонда социального страхования и утверждает, что после заявления об исчезнувших деньгах правительство решило исключить его из состава Совета попечителей этого фонда.
«Либо эти деньги были и не дошли до места, либо этих денег не было, поскольку нет рабочих мест. Третьего варианта я не могу найти», - заявил Тигран Уриханян.