Մեր վարչապետը ոչ մի բան չի անում մեր համար, էշի տեղ են դնում ժողովրդին. Լարված իրավիճակ՝ Արարատի մարզում
16/09/2020 10:33
Լարված իրավիճակ է Երևան-Երասխ ավտոճանապարհին։ Գյուղացիները փակել են ճանապարհը, բողոքում են խաղողի մթերման գնից։
Արարատի մարզի Շահումյան և հարակից գյուղերի բնակիչները փակել են ճանապարհը, պահանջում են իրենց խնդրին լուծում տալ։
«Անցած տարի 150 դրամով են մթերել, այս տարի մթերում են 100 դրամով։ 100 դրամ ինքնարժեքն է։ Ինչո՞վ պահենք մեր երեխաներին։ Վարչապե՞տն է բերելու, պահելու մեր ընտանիքներին։ Մեր վարչապետը ոչ մի բան չի անում մեր համար։ Ասում են շատ է, չենք կարող մթերել», - ասաց գյուղացիներից մեկը։
Գյուղացիներն ասում են, որ վարկ են վերցրել, մշակել, հիմա կանգնել են փաստի առաջ, քանի որ գործարանները հրաժարվում են մթերել խաղողը։
«Իրենց բիզնեսն է, ոնց ուզում, էշի տեղ են դնում ժողովրդին։ Կառավարությունն այնքան անտեղյակ է հանրապետությունում իրականացվող աշխատանքներից, որ չի կարողանում կազմակերպել այս ամենը։ Իրենք շատ լավ գիտեին, որ այս տարի լավ բերք է սպասվում և դոտացիա տվեցինք գործարաններին, որ աճեցրած բերքն ընդունեն, բայց իրենք նույնիսկ ինֆորմացիա չունեն, թե մարզում քանի գործարան է ընդունելու խաղողը, քանիսը՝ չէ։ Գյուղնախարարությունը ցրել են, ամեն ինչ թողել են մարդկային հարաբերությունների վրա», - ասաց գյուղացիներից մեկը։
Հարցին, թե խնդրի վերաբերյալ խոսե՞լ են մարզպետի հետ, գյուղացին պատասխանեց.
«Մարզպետն ով ա, որ էդ հարցը լուծի։ Մի ամիս առաջ հանդիպել է հարևան գյուղի բնակիչներին, մարդկանց խաբել ա։ Էս մարզում հարց լուծող չկա»։

Tense situation in Ararat region, farmers complain of grape harvest purchasing prices
The situation on Yerevan-Yeraskh highway is tense. The farmers have closed the road complaining of grape purchase prices.
The villagers of Shahumyan and nearby villages have closed the road demanding solution to their issue.
“Last year we sold it by 150 AMD, this year by 100 AMD, this 100 AMD is self-price. How we will keep our children? Will the PM keep our families? Our PM does not do anything for us,” one of the farmers said.
The farmers say they have taken a loan and now they are facing a problem as the entrepreneurs refuse to buy the grape.
“It is their business, they do as they want. The government is so unaware of the developments in the republic that it fails to organize all this. They new quite well that a good harvest is expected this year. We gave dotation to the businessmen for them to accept the harvest we have grown, but they do not even have information how many plants will accept the grape and how many not. They dissolved the Ministry of Agriculture leaving everything on human relations,” one of the farmers said.
Asked whether they spoke with the governor about the issue, the farmers said the governor is not able to solve issues.
“Who is the governor to solve the issue? He met with the residents of the neighboring village, he deceived them. There is no one in the region to solve the issue,” one of the farmers said.