Հայաստանում կանխատեսվում է կորոնավիրուսի արագ տարածում. Առողջապահության փոխնախարար
Կորոնավիրուսային վարակի տարածման ինտենսիվության կարևոր ցուցանիշներից մեկը՝ վերարտադրողականության ցուցանիշը, (Rt COVID19) Հայաստանի համար ներկայում աճել է և կազմում է 1.02:
Առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը Facebook-ի իր էջում գրել է, որ ցուցանիշը 1-ից բարձր լինելու դեպքում կանխատեսում է վիրուսի արագ տարածման մասին. յուրաքանչյուր 1 վարակված անձ վարակելու է 1-ից ավելի անձի։
Ընդամենը մի քանի օր առաջ այն ցածր էր 1-ից և վկայում էր դեպքերի նվազման մասին։
Անհրաժեշտ է շարունակել պահել բոլոր կանոնները՝ կրել դիմակ, հաճախակի լվանալ կամ ախտահանել ձեռքերը, պահպանել հեռավորություն միմյանցից։
Հակառակ դեպքում՝ մենք կունենանք դեպքերի կտրուկ աճ, ինչին իհարկե նպաստելու է նաև կրթական հաստատությունների գործունեությամբ պայմանավորված բնակչության շարժունակության բարձրացումը և կուտակումների առաջացումը։

В Армении прогнозируется быстрое распространение коронавируса – замминистра здравоохранения
Один из важнейших показателей распространения коронавируса – коэффициент интенсивности распространения (Rt COVID19) – сейчас повысился в Армении и составляет 1.02.
Заместитель министра  здравоохранения Лена Нанушян написала на своей странице в Facebook, что в случае роста этого показателя выше 1, прогнозируется быстрое распространение вируса: каждый зараженный человек заражает больше одного человека.
«Всего несколько дней назад этот показатель был ниже 1 и свидетельствовал о снижении случаев заражения.
Необходимо продолжать соблюдать все правила – носить маску, часто мыть или дезинфицировать руки, соблюдать социальную дистанцию.
В противном случае у нас будет наблюдаться быстрый рост случаев заражения, чему, конечно, способствуют скопления и передвижение населения также из-за деятельности учебных заведений", - отметила она.