Հայաստանում կանխատեսվում է կորոնավիրուսի արագ տարածում. Առողջապահության փոխնախարար
Կորոնավիրուսային վարակի տարածման ինտենսիվության կարևոր ցուցանիշներից մեկը՝ վերարտադրողականության ցուցանիշը, (Rt COVID19) Հայաստանի համար ներկայում աճել է և կազմում է 1.02:
Առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը Facebook-ի իր էջում գրել է, որ ցուցանիշը 1-ից բարձր լինելու դեպքում կանխատեսում է վիրուսի արագ տարածման մասին. յուրաքանչյուր 1 վարակված անձ վարակելու է 1-ից ավելի անձի։
Ընդամենը մի քանի օր առաջ այն ցածր էր 1-ից և վկայում էր դեպքերի նվազման մասին։
Անհրաժեշտ է շարունակել պահել բոլոր կանոնները՝ կրել դիմակ, հաճախակի լվանալ կամ ախտահանել ձեռքերը, պահպանել հեռավորություն միմյանցից։
Հակառակ դեպքում՝ մենք կունենանք դեպքերի կտրուկ աճ, ինչին իհարկե նպաստելու է նաև կրթական հաստատությունների գործունեությամբ պայմանավորված բնակչության շարժունակության բարձրացումը և կուտակումների առաջացումը։

Rapid spread of coronavirus predicted in Armenia: deputy health minister
One of the most significant index of the spread of coronavirus disease – its reproduction index (Rt COVID19) has grown for Armenia and makes 1.02.
Deputy health minister Lena Nanushyan wrote on Facebook that when the index is above 1 rapid spread of disease is predicted – every infected person will infect more than 1 person.
She reported that just few days ago the index was below 1 which testified the reduction of cases.
“It is necessary to comply with all the epidemiological rules – wear masks, frequently wash or disinfect hands, keep social distance. In the opposite case we will have sharp growth in numbers agreed with the increase of mobility of the population due to the start of new academic year,” she wrote.