ԱՀԿ-ն հայտարարել է Եվրոպայում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակի վատթարացման մասին
COVID 19-ի շուրջ իրավիճակը Եվրոպայում սկսում է վատթարանալ, բայց խուճապի պատճառ չկա, հինգշաբթի ճեպազրույցում հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Հանս Քլյուգեն:
«Մենք շատ լուրջ իրավիճակի առջև ենք կանգնած: Շաբաթական դեպքերը գերազանցել են այն քանակը, որի մասին հաղորդվում էր, երբ համավարակն առաջին անգամ Եվրոպայում մարտ ամսին գագաթնակետին էր հասել: Անցյալ շաբաթ նոր դեպքերի շաբաթական թիվը գերազանցել է 300 հազարը: Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում ավելացել է 10 տոկոսով», - հայտարարել է նա:
Ըստ նրա՝ ամենաշատ դեպքերը գրանցվում են 25-ից 41 տարեկան տարիքային խմբում: Այս կապակցությամբ Քլյուգեն կոչ է արել համերաշխություն հայտնել եվրոպական բոլոր երկրներին՝ վիրուսի դեմ պայքարելու համար, և որպես աջակցություն՝ մամուլի ասուլիսն անցկացրել է դիմակով:

ВОЗ заявила об ухудшении ситуации с коронавирусом в Европе
Ситуация в Европе с COVID-19 начинает ухудшаться, но причин для паники нет, заявил на брифинге в четверг региональный директор Всемирной организации здравоохранения в Европе Ханс Клюгге.
«Перед нами разворачивается очень серьезная ситуация. Количество еженедельных случаев превысило то количество, о котором сообщалось, когда пандемия впервые достигла пика в Европе в марте. На прошлой неделе еженедельное количество новых случаев превысило 300 тысяч пациентов. Свыше половины европейских стран сообщили об увеличении более чем на 10% случаев за последние две недели», - сказал он.
По его словам, наибольшее количество случаев регистрируется среди возрастной группы от 25 до 41 года. В этой связи Клюгге призывал к солидарности всех европейских стран для борьбы с вирусом и в качестве поддержки провел пресс-конференцию в маске.