«Սպանություն Քարվաճառում». նոր փաստագրական ֆիլմ «Սովորական Ցեղասպանություն» շարքից (Տեսանյութ)
«Karabakhrecords»-ի յութուբյան ալիքում հրապարակվել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակներում նկարահանված «Սպանություն Քարվաճառում» փաստագրական ֆիլմը։
Վավերագրական ֆիլմը պատմում է 2014թ․ հուլիսին ադրբեջանցի դիվերսանտների կողմից Արցախի Հանրապետության Շահումյանի շրջանի (Քարվաճառ) 17-ամյա բնակիչ Սմբատ Ցականյանի սպանության մասին։
Ֆիլմում տեղ են գտել մինչև այժմ լայն հասարակությանն անհայտ վիդեոկադրեր և հանցագործության վերաբերյալ  մանրամասներ, մահացած երիտասարդի հարազատների, վկաների և Արցախի պետական ​​կառույցների ներկայացուցիչների հետ հարցազրույցներ:
Ֆիլմը ներկայացված է երեք լեզվով՝ հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն։ Ռուսերեն տարբերակն առաջին անգամ ցուցադրվել է 2020 թ․ մարտի 16-ին Ստեփանակերտում կայացած միջազգային գիտաժողովի ժամանակ։ Հայերեն տարբերակը հուլիսի 24-ին ցուցադրվել է Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության եթերում։
«Սովորական ցեղասպանություն» նախագիծը իրականացվում է ՀՀ վարչապետի (նախկինում նախագահի) աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից։ 2009թ․ նոյեմբերից  ի վեր տարբեր լեզուներով  նկարահանվել են մի շարք փաստագրական ֆիլմեր Սումգայիթի, Բաքվի, Մարաղայի դեպքերի, «Օղակ» գործողության, 2016թ․ Ապրիլյան պատերազմի մասին։
Նախագծի շրջանակներում երեք լեզվով (հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն) պատրաստվել են գրքույկներ, որտեղ ամփոփված են «Սովորական ցեղասպանություն» ծրագրի շրջանակներում ներկայացված իրադարձությունների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկություններ, ինչպես նաև ստեղծվել է Karabakhrecords.info կայքը։ Հրատարակվել, վերահրատարակվել և թարգմանվել են մի շարք գրքեր:

“The Assassination in Karvachar”: A new documentary from the series "Ordinary genocide"
The “Public Relations and Information Center" of Staff of The Prime Minister of the Republic of Armenia presents a documentary “The Assassination in Karvachar” in frames of the “Ordinary Genocide” project. The documentary can be found on Karabakhrecords Youtube channel.
“Assassination in Karvachar” represents the story of the murder of a 17-year-old Karvachar resident Smbat Tsakanyan by Azerbaijani saboteurs in July of 2014.
The documentary presents video footages, interviews conducted with the relatives of the killed teenager, eyewitnesses and representatives of state institutions of Artsakh, as well as further details to the criminal case that were never presented to the wide audiences up to this day.
“The Assassination in Karvachar” is available in 3 languages - Armenian, Russian, English. The Russian version was premiered on March 16 at an international conference in Stepanakert, and the Armenian version was broadcast on Armenian Public Television on July 24.
“Ordinary Genocide” project was initiated by the “Public Relations And Information Center" of Staff of the PM of Armenia (previously - the Staff of the President of RA). Since November 2009, a series of documentaries have been created in several languages about the events in Sumgait, Baku, Maragha, Operation Ring, and April War of 2016. As part of the project, the center developed Karabakhrecords.com website, publishing, republishing and translating a number of books. Within the frameworks of the "Ordinary Genocide" initiative, the center also published brochures in 3 languages (Armenian, Russian, and English) containing detailed information about the above-mentioned events.