Քննարկվել է հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման հարցը՝ 2026 թվականից հետո
Սեպտեմբերի 16-ին «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ և «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ ընկերությունների միջև տեսակոնֆերանսի ձևաչափով տեղի է ունեցել խորհրդակցություն: Ներածական խոսքով հանդես է եկել «ՀԱԷԿ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Էդուարդ Մարտիրոսյանը և «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովը:
Քննարկվել են 2020 թվականի ընթացքում ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի Շահագործման ժամկետի երկարացման (ՇԺԵ) ծրագրով իրականացված աշխատանքների միջանկյալ արդյունքները, և 2021 թվականի ընթացքում սարքավորումների և համակարգերի արդիականացման աշխատանքների պլանը.
Ակտիվ գոտու վթարային սառեցման համակարգ (ԱԳՎՍՀ),
Աեակտորի իրանի վերականգնողական ջերմամշակում (թրծաթողում),
Հուսալի սնուցման համակարգ (ՀՍՀ):
Բացի այդ, քննարկվել է թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի կրկնակի երկարացման հարցը (2026 թվականից հետո):

Рассматривается вопрос повторного продления срока эксплуатации армянской АЭС после 2026 года
16 сентября в формате видеоконференции состоялось совещание между компаниями ЗАО «ААЭК» и АО «Русатом Сервис».
Как сообщает пресс-служба АЭС, со вступительной речью выступили временно исполняющий обязанности генерального директора АЭС Эдуард Мартиросян и генеральный директор АО «Русатом Сервис» Евгений Сальков.
Были обсуждены промежуточные результаты работ, выполненных в 2020 году по программе продления срока эксплуатации (ПСЭ) энергоблока №2 ААЭС, и план работ по модернизации оборудования и систем на 2021 год:
• cистема аварийного охлаждения активной зоны (САОЗ),
• восстановительный отжиг корпуса реактора,
• cистема надежного питания (СНП).
Кроме того, был рассмотрен вопрос повторного продления срока эксплуатации энергоблока №2 (после 2026 года).