2022թ.-ին Արցախի Ազգային ժողովի նստավայրը Ստեփանակերտից կտեղափոխվի Շուշի
2022թ.-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նստավայրը մայրաքաղաք Ստեփանակերտից կտեղափոխվի բերդաքաղաք Շուշի, այս մասին հայտարարել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Ուրախ եմ, որ Խորհրդարանի ամբիոնից շաբաթներ առաջ հնչեցրած առաջարկիս ի պատասխան, արդեն ստացել եմ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» և «Արդարություն» խմբակցությունների դրական արձագանքը: Կարծում եմ՝ ԱԺ մյուս խմբակցությունները ևս կմիանան իրենց գործընկերների դիրքորոշմանը:
Շուշի կատարած աշխատանքային այցիս ընթացքում տեղում քննարկել ենք այն հնարավորությունը, որ Խորհրդարանին հատկացվի ժամանակին դատական ատյանի համար սկսված և կիսատ թողած շենքը, որի շինաշխատանքները, հանձնարարականիս համաձայն, կվերսկսվեն շուտով:
Կարծում եմ՝ որոշումն ունի ինչպես քաղաքական ու կիրառական, այնպես էլ՝ մեր պատմական ու հաղթական քաղաքը յուրովի վերարժևորելու խորհրդանշական նշանակություն»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հարությունյանը։

В 2022 году резиденция парламента Арцах будет перенесена из Степанакерта в Шуши
В 2022 году резиденция Национального собрания Республики Арцах будет перенесена из столицы Степанакерта в город-крепость Шуши, сообщил президент Арцаха Араик Арутюнян.
«Рад, что в ответ на озвученное несколько недель назад с трибуны парламента предложение я уже получил положительный отклик фракций «Свободная Родина – ОГА» и «Справедливость». Думаю, что и другие фракции НС присоединятся к позиции своих коллег.
В ходе моего рабочего визита в Шуши мы на месте обсудили возможность предоставления парламенту предназначенного для судебной инстанции здания, строительство которого в свое время было начато и не завершено. Строительные работы, по моему поручению, скоро возобновятся.
Думаю, что это решение имеет как политическое, так и прикладное значение, а также символическое значение – особого переосмысления нашего исторического и победоносного города», - написал на своей странице в Facebook Араик Арутюнян.