2022թ.-ին Արցախի Ազգային ժողովի նստավայրը Ստեփանակերտից կտեղափոխվի Շուշի
2022թ.-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նստավայրը մայրաքաղաք Ստեփանակերտից կտեղափոխվի բերդաքաղաք Շուշի, այս մասին հայտարարել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Ուրախ եմ, որ Խորհրդարանի ամբիոնից շաբաթներ առաջ հնչեցրած առաջարկիս ի պատասխան, արդեն ստացել եմ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» և «Արդարություն» խմբակցությունների դրական արձագանքը: Կարծում եմ՝ ԱԺ մյուս խմբակցությունները ևս կմիանան իրենց գործընկերների դիրքորոշմանը:
Շուշի կատարած աշխատանքային այցիս ընթացքում տեղում քննարկել ենք այն հնարավորությունը, որ Խորհրդարանին հատկացվի ժամանակին դատական ատյանի համար սկսված և կիսատ թողած շենքը, որի շինաշխատանքները, հանձնարարականիս համաձայն, կվերսկսվեն շուտով:
Կարծում եմ՝ որոշումն ունի ինչպես քաղաքական ու կիրառական, այնպես էլ՝ մեր պատմական ու հաղթական քաղաքը յուրովի վերարժևորելու խորհրդանշական նշանակություն»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Հարությունյանը։

Artsakh National Assembly to move from Stepanakert to Shushi in 2022
Artsakh Republic’s National Assembly will move from capital Stepanakert to Shushi in 2022, President of Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan reported.
“I am glad to announce that I have received the positive response of Free Homeland-Civil United Party” and Justice factions to my proposal voiced weeks ago from the Parliament. I think other NA factions will too join the position of their colleagues,” Harutyunyan wrote on Facebook.
The Artsakh president said that during his working visit to Shushi he discussed the opportunity to provide to the NA the partially built building envisaged to be a court. He said the construction works will resume shortly.