«Ժողովուրդ». Ի՞նչ իրավիճակ է տիրում ՍԴ-ում
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթին մանրամասներ են հայտնի դարձել Սահմանադրական դատարանում տիրող իրավիճակի մասին: Մեր տեղեկություններով՝ այժմ էլ Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ, ներկայումս՝ շարքային անդամ Հրայր Թովմասյանն է կրկնում Վահե Գրիգորյանի քայլերը և դատարան աշխատանքի չի գալիս, չնայած նրա արձակուրդի ժամկետը վաղուց ավարտվել է:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 25-ից Հրայր Թովմասյանը՝ 35, իսկ Արևիկ Պետրոսյանը 51 աշխատանքային օրով մեկնել էին արձակուրդի, ինչից հետո Սահմանադրական դատարանում նիստեր տեղի չեն ունենում՝ քվորում չլինելու պատճառով։ Եվ, ահա, դրանից հետո Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարտականությունները կատարող Աշոտ Խաչատրյանը որոշել էր հետ կանչել արձակուրդում գտնվող դատավորներին։ Սահմանադրական դատարանի աշխատակարգի համաձայն՝ ՍԴ նախագահը, ելնելով Սահմանադրական դատարանի բնականոն գործունեությունն ապահովելու անհրաժեշտությունից, կարող է Սահմանադրական դատարանի դատավորին արձակուրդից հետ կանչել: Եվ չնայած օգոստոսի 10-ին Սահմանադրական դատարանի դատավորներ Հրայր Թովմասյանն ու Արևիկ Պետրոսյանը վերադարձել էին արձակուրդից, սակայն Թովմասյանն աշխատանքի չի ներկայանում:
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում Հրայր Թովմասյանը կորցրել էր Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնը, իսկ ՍԴ դատավորներ Հրանտ Նազարյանի, Ալվինա Գյուլումյանի և Ֆելիքս Թոխյանի լիազորությունները վաղաժամ դադարեցվել են»:

«Жоховурд»: Что происходит в Конституционном суде?
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что бывший председатель Конституционного суда, ныне член КС Грайр Товмасян, следуя примеру Ваге Григоряна, не ходит на работу, хотя его отпуск давно закончился.
Напомним, Грайр Товасян ушел в отпуск продолжительностью 51 рабочий день 25 июня, а Аревик Петросян – 35 июня, после чего в Конституционном суде не проводились заседания из-за отсутствия кворума. После этого исполняющий обязанности председателя Конституционного суда Ашот Хачатрян решил отозвать из отпуска судей. Согласно регламенту Конституционного суда, председатель КС, исходя из нормальной деятельности Конституционного суда, может отозвать из отпуска судью. И несмотря на то, что 10 августа судьи Конституционного суда Грайр Товмасян и Аревик Петроосян вернулись из отпуска, Грайр Товмасян не ходит на работу.
Отметим, что в результате конституционных изменений Грайр Товмасян сложил полномочия председателя КС, а судьи КС Грант Назарян, Феликс Тохян, Альвина Гулумян досрочно прекратили свои полномочия.