Թրամփը Ռուսաստանին մեղադրել է գերձայնային զենքի վերաբերյալ տվյալներ գողանալու մեջ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը ստեղծել է իր սեփական գերձայնային զենքերը՝ գողանալով դրանց մասին տեղեկությունները նախորդ ամերիկյան վարչակազմից՝ Բարաք Օբամայի գլխավորությամբ:
«Մենք ունենք գերծանրքաշային հրթիռ: Ես դա անվանում եմ սուպեր պուպեր, քանի որ այն հինգ անգամ ավելի արագ է, քան սովորական հրթիռները: Բայց Ռուսաստանն այս տեղեկությունը ստացել է Օբամայի վարչակազմից, այդ երկիրը գողացել է այն և ստեղծել իր սեփական հրթիռը: Բայց հիմա մենք ունենք ևս մեկ հրթիռ, որը շատ ավելի արագ է», - հայտարարել է Թրամփը:
Նա կրկնել է իր նախկին պնդումները, որ Միացյալ Նահանգները ստեղծել են «ամենահզոր զենքը»:
«Եվ դա ճիշտ է: Մենք ունենք այնպիսի ժամանակակից զենքեր, որ նախագահ Սին (ՉԺՀ նախագահ) և նախագահ Պուտինը (ՌԴ նախագահ), և բոլոր մյուսները նախանձում են մեզ»,- ասել է Թրամփը:
Նա հավելել է, որ «նրանք չգիտեն, թե կոնկրետ ինչ ունենք, բայց նրանք գիտեն, որ դա մի բան է, որի մասին նրանք նախկինում նույնիսկ չեն էլ լսել»;

Трамп обвинил Россию в хищении данных о гиперзвуковом оружии
Президент США Дональд Трамп заявил, что Россия создаст свое гиперзвуковое оружие, похитивная информация о нем у предыдущей американской администрации во главе с Бараком Обамой.
«У нас есть супер-пупер ракета. Я называю ее супер-пупер, потому что она в пять раз быстрее, чем обычные ракеты. Но Россия получила эту информацию у администрации Обамы, она похитила ее, и создала свою ракету. Но сейчас у нас есть такая, которая намного, намного быстрее », - сказал Трамп, выступая перед своими сторонниками в Миннесота.
Он повторил свои предыдущие заявления о том, что в США создали «самое мощное оружие».
«И это правда. Мы обладаемем таким оружием, что президент Си (председатель КНР Си Цзиньпин - ИФ) и президент Путин (президент РФ Владимир Путин - ИФ), и все другие завидуют нам », - сказал Трамп.
Он добавил, что «они не знают, что конкретно у нас есть, но знают, что это что-то такое, о чем они раньше даже не слышали».