Չեխիայի Առողջապահության նախարարը COVID-19-ի հետ կապված իրավիճակի պատճառով հրաժարական է տվել
Չեխիայի Առողջապահության նախարար Ադամ Վոյտեխը հրաժարական է տվել երկրում կորոնավիրուսի դեպքերի նոր ալիքի ֆոնին, երկուշաբթի հաղորդել է Associated Press-ը:
Դեռ ոչ մի տեղեկություն չկա այն մասին, թե ով կարող է ղեկավարել նախարարությունը Վոյտեխի փոխարեն:
Գործակալությունը նշում է, որ Չեխիան գարնանը հաղթահարել է վիրուսի տարածումը, բայց այժմ իրավիճակն ավելի է բարդացել: Մասնավորապես, անցած ուրբաթ հայտնի է դարձել մեկ օրում վարակի 3130 նոր դեպքի մասին, ինչը գրեթե հազարով ավելի է, քան նախորդ օրը:
Տեղական ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ՝ ԵՄ-ում վարակված մարդկանց թվի օրական աճի ցուցանիշով Չեխիան այժմ Իսպանիայից հետո երկրորդ տեղում է:

Глава Минздрава Чехии подал в отставку из-за ситуации с COVID-19
Министр здравоохранения Чехии Адам Войтех подал в отставку на фоне новой волны коронавирусом в стране, сообщает в понедельник Associated Press.
Пока нет данных о том, кто может возглавить министерство вместо Войтеха.
Агентство отмечает, что Чехия справлялась с распространением вируса весной, но сейчас ситуация осложнилась. В частности, в минувшую пятницу известно о 3 130 новых случаев заражения за сутки, что на тысячу больше показателя за предыдущий день.
По данным местных СМИ, сейчас Чехия находится на втором месте после Испании по ежедневному приросту числа инфицированных в ЕС. Всего в стране зарегистрированы 49 290 случаев заражения, умерли 503 пациента.