«Անիրավ դատավոր». AntiFake.am-ը հետաքննական նախաձեռնութուն է սկսում
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները տոնում են մեր անկախ պետականության 29-ամյակը։ Մեր երկրի համար մեծ նշանակություն ունեցող այս իրադարձության օրը նաև կարևոր հանձնառություններ ստանձնելու օր է։
Ցավոք, մեր հանրային ինստիտուտները դեռ շատ հեռու են ամուր պետականություն և լիարժեք ժողովրդավարություն կերտելու համար անհրաժեշտ վիճակից, և անհրաժեշտության ու իրականության միջև հեռավորությունը գնալով մեծանում է։ Այս կապակցությամբ հատկապես առաջնային է դատական համակարգի առողջացումն ու կայացումը, քանի որ (1) հանրության մեջ հստակորեն առկա է արդարության վճռական պահանջ, իսկ արդարության վերին ատյանը հենց անկախ դատարանն է, (2) դատավորների անկախությունը լուրջ հարցեր էր հարուցում դեռ նախքան 2018 թվականը, իսկ ներկայում՝ «վնգստալու» հայտնի  հրապարակային հրավերից հետո, իրավիճակը շատ ավելի է վատացել, (3) դատավորները պաշտոնավարում են տասնամյակներով, և նրանց հնարավոր չէ փոխել ո՛չ հեղափոխություններով և ո՛չ էլ հերթական ու արտահերթ ընտրություններով:
Իրավիճակը շտկելու ամենաարդյունավետ ճանապարհը անհատականացված ու թիրախային մոտեցումն է՝ հանրային իրազեկվածություն ապահովելու և դրա հիման վրա հանրային ճնշում բանեցնելու ու իրավական գործիքակազմ կիրառելու միջոցով։ Ուստի AntiFake.am-ը սկսում է «Անիրավ դատավոր» հետաքննական նախաձեռնությունը, որի շրջանակներում հրապարակելու ենք իշխանությունների կամակատար «անիրավ դատավորների» մասին հանրությանը հետաքրքրող տեղեկություններ՝ սկսած կասկածելի ունեցվածքից ու բիզնեսներից, վերջացրած կախվածություն ստեղծող կապերով։ Նշված հրապարակումների հիման վրա ձևավորվելու է անիրավ դատավորների ցուցակ, որը կանվանակոչվի առավել աչքի ընկնող անիրավ դատավորներից մեկի պատվին։ Միևնույն ժամանակ, հրապարակումները թարգմանվելու և ուղարկվելու են շահառու միջազգային կառույցներին, ինչպես նաև դրանց հիման վրա նախաձեռնվելու են իրավական գործընթացներ։
ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է իր ներդրումն ունենալ անիրավ դատավորներին հանրության առջև մերկացնելու մեր նախաձեռնության մեջ։ Իրազեկե՛ք մեզ և մենք կիրազեկենք բոլորին։

«Неправедный судья»: AntiFake.am начинает журналистское расследование
Сегодня граждане Республики Армения отмечают 29-летие нашей независимой государственности. Этот день, имеющий большое значение для нашей страны, является также днем принятия важнейших обязательств.
К сожалению, наши государственные институты все еще очень далеки от состояния, которое необходимо для построения сильной государственности и полной демократии. И расстояние между «необходимостью и реальностью» увеличивается. В связи с этим особенно важно восстановление и стабилизация судебной системы, поскольку (1) в обществе существует явная потребность в справедливости, и именно высшая судебная инстанция — это независимый суд, (2) независимость судей вызвала серьезные вопросы до 2018 года, а сейчас после известного публичного призыва «скулить», ситуация ухудшилась, (3) судьи прибывают в должности десятилетиями, и их нельзя заменить ни революциями, ни очередными и внеочередными выборами.
Самый эффективный способ исправить ситуацию — это индивидуальный и целевой подход путем обеспечения публичной осведомленности и на основе этого использовать правовые инструменты и публичное давление. Поэтому AntiFake.am запускает инициативу расследования «Неправедный судья», в рамках которой мы будем публиковать информацию о произвольных «неправедных судьях» властей, представляющих общественный интерес, начиная от подозрительного имущества и бизнесов, заканчивая связями, которые создают зависимость. На основе указанных публикаций будет сформирован список неправедных судей, который будет назван в честь одного из самых бросающихся в глаза судей. В то же время публикации будут переведены, разосланы международным организациям-бенефициарам, и на их основе будут начаты правовые процессы.
Каждый гражданин Республики Армения может внести свой вклад в нашу инициативу по публичному разоблачению неправедных судей. Сообщите нам, и мы проинформируем всех.