Թուրքիան Սիրիայում ուժեղացնում է ռազմական ներկայությունը
Զինվորականներով և ռազմական տեխնիկայով նոր շարասյունը Թուրքիայից ուղևորվել է դեպի Սիրիայի հյուսիս-արևմուտք, որտեղ տեղակայված են թուրքական ստորաբաժանումները: Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է «Ուկրինֆորմ» լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով մարդու իրավունքների մոնիտորինգի սիրիական կենտրոնի ակտիվիստներին (SOHR):
Նրանց խոսքով՝ շարասյունը ներառում է շուրջ 15 ռազմական մեքենա և բեռնատար: Նրանք Սիրիայի հետ սահմանը հատել են գիշերը՝ Կաֆր Լուզին անցումով:
Կազմակերպության տվյալներով՝ զինադադարի նոր ռեժիմի ուժի մեջ մտնելուց ի վեր Սիրիայում թուրք զինծառայողների թիվը հասել է 6370-ի՝ չհաշված նոր ժամանած մի քանի հարյուր զինծառայողներին:

Турция усиливает военное присутствие в Сирии
Новая колонна с солдатами и военной техникой направилась из Турции на северо-запад Сирии, где дислоцируются турецкие подразделения. Об этом в понедельник, сообщило информагентство Укринформ со стороны активистов Сирийского центра мониторинга прав человека (SOHR).
По их данным, в состав колонны входит около 15 военных машин и грузовиков. Они пересекли границу с Сирией ночью через переход Кафр Лузин.
По данным организации, количество турецких военных в Сирии с момента вступления в силу нового режима прекращения огня, выросло до 6370, без учета нескольких сотен военнослужащих, которые только прибыли.