ԱԱԾ-ում կան անձինք, ովքեր պետք է լքեն ծառայության շարքերը. Քյարամյան
ԱԱԾ-ում կան անձինք, ովքեր բնականոն պրոցեսի ընթացքում պետք է լքեն ծառայության շարքերը, լրագրողների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում հայտարարեց ԱԱԾ տնօրեն Արգիշտի Քյարամյանը։
«ԱԱԾ-ում կան բազմաթիվ պատվախնդիր սպաներ, ովքեր իրենց աշխատանքը կատարում են ի բարօրություն Հայաստան աշխարհի, և բնականաբար, ինչպես բոլոր մնացած կառույցներում, այդ թվում ԱԱԾ-ում կան անձինք, ովքեր բնականոն պրոցեսի ընթացքում պետք է լքեն ծառայության շարքերը», -ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արգիշտի Քյարամյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ԱԱԾ-ից լյուստրացիա են պահանջում, հնարավո՞ր է նման գործողություն։
ԱԱԾ տնօրենն ասաց, թե այդ պրոցեսն արդեն սկսել է։
«Կուզենայի նաև ճիշտ ընկալվի իմ ասածը, դա բնականոն գործընթաց է, այստեղ որևէ արտառոց միտք փնտրելը տեղին չէ»։
Հարցին, թե ՀՀ ԱԱԾ-ն ավելի շատ սպասարկում է ռուսական անվտանգության ծառայության շահերը, քան՝ ՀՀ-ինը, Քյարամյանը պատասխանեց.
«Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք ՌԴ մեր գործընկերների հետ, ինչպես նաև այլ պետությունների հատուկ ծառայությունների հետ, շատ բարձր ենք գնահատում այդ հարաբերությունները, հատկապես ՌԴ հատուկ ծառայությունների հետ ունեցած մեր ավանդական շփումները, սակայն, ՀՀ ԱԱԾ-ն միտված է առաջին հերթին պաշտպանելու ՀՀ ազգային անվտանգությունը, մեր ժողովրդի, մեր պետության շահը»։

В СНБ есть люди, которые должны покинуть ряды службы – Аргишти Кярамян
В Службе национальной безопасности Армении есть люди, которые должны покинуть СНБ, заявил сегодня журналистам в военном пантеоне «Ераблур» директор Службы Национальной безопасности Аргишти Кярамян.
«В СНБ есть многочисленные честные офицеры, которые делают свою работу во благо Армении. Естественно, как и во всех остальных структурах, в том числе и в СНБ, есть люди, которые должны покинуть ряды службы в рамках нормального процесса», - сказал директор СНБ, отвечая на вопрос, возможно ли проведение люстрации в СНБ.
Аргишти Кярамян отметил, что этот процесс уже начался.
«Я хотел бы, чтобы сказанное было воспринято правильно. Это естественный процесс и здесь неуместно искать что-то необычное».
На вопрос, чьи интересы обслуживает больше СНБ Армении – российской службы безопасности или Армении, Аргишти Кярамян ответил:
«У нас очень хорошие отношения с нашими российскими партнерами, а также со спецслужбами других государств. Мы очень высоко ценим эти отношения, особенно традиционные контакты со специальными службами РФ, однако СНБ Армении в первую очередь защищает национальную безопасность Армении, интересы нашего народа и государства».