Մարդկանց կալանավորելով՝ երկրի առջև ծառացած խնդիրները չեն լուծվելու. Իվետա Տոնոյան
«Բարգավաճ Հայաստան», «Հայրենիք» և Հայ Հեղափոխական դաշնակցություն կուսակցությունների կողմից հոկտեմբերի 8-ին համապետական հանրահավաք անցկացնելու վերաբերյալ տեղեկատվության տարածումից ընդամենը ժամեր անց իշխանական քարոզչամեքենան շրջանառության մեջ դրեց այն թեզը, որի համաձայն առաջիկա երկու օրերի ընթացքում Գագիկ Ծառուկյանը կկալանավորվի, այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր, Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը։
«Իսկապես, ցավալի է, որ հնչող քննադատությունների վերաբերյալ իշխանությունների հակափաստարկներն այնքան թույլ, սին ու դատարկ են, որ ամեն անգամ գործի է դրվում քաղաքական ընդդիմախոսներին լռեցնելու՝ այլևս իրենց համար սիրելի դարձած կալանավորման գործելաոճը:
Մարդկանց կալանավորելով՝ երկրի առջև ծառացած խնդիրները չեն լուծվելու, հարյուր հազարավոր ընտանիքների սոցիալական վիճակը չի բարելավվելու, արտաքին պարտքը չի փակվելու, ներդրումներ չեն գալու ու աշխատատեղեր չեն ստեղծվելու:
Իշխանություններն այլևս դարձել են կանխատեսելի՝ իրենց փոքրոգի պահվածքով, երբ անգամ հանրահավաքի անցկացման վերաբերյալ մեկ հայտարարությունից ընկնում են ցնցակաթվածի մեջ: Անհավասարակշիռ ու քինախնդիր վարքագիծն այլևս իշխանությունների ձեռագիրն է դարձել»,-գրել է Տոնոյանը։

Арест людей не решит существующие в стране проблемы – Ивета Тоноян
Спустя часы после распространения партиями «Процветающая Армения», «Родина» и АРФ «Дашнакцутюн» информации о проведении общереспубликанского митинга 8 октября, пропагандистская машина власти ввела в обращение тезис, что в ближайшие два дня Гагик Царукян будет арестован, написала на своей странице в Facebook депутат парламента, пресс-секретарь Гагика Царукяна Ивета Тоноян.
«Действительно, вызывает сожаление,  что контраргументы власти против звучащей критики настолько слабые, пустые и нелепые, что каждый раз, чтобы заставить замолчать оппозицию, они прибегают к своему излюбленному стилю поведения – аресту.
Арест людей не решит существующие в стране проблемы, не улучшит социальное состояние сотен тысяч людей, не закроет внешний долг страны, притока инвестиций и рабочих мест не будет.
Власти уже стали прогнозируемыми – в своем малодушии, когда даже от одного заявления о проведении митинга впадают в шок. Неуравновешенность и мстительное поведение отныне стали почерком властей», - написала Ивета Тоноян.