Հակամարտության լուծման հարցում կա երկու տարբերակ. կամ այն կլուծվի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար ընդունելի տարբերակով, կամ չի լուծվի. Ռուբեն Ռուբինյան
22/09/2020 11:54
Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հարցում Հայաստանը չի ապակառուցողական կողմը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Մենք մշտապես հանդես ենք եկել կառուցողական դիրքորոշումներով։ Ակնհյատ է, թե որ կողմն է կիրառում ռազմատենչ լեզու, որ կողմն է հարձակվում մյուս կողմի վրա և որ կողմն է փորձում տապալել բանակցությունները», - ասաց Ռուբինյանը։
Հարցին, թե բանակցությունների պասիվությունն ինչո՞վ է պայմանավորված, պատգամավորն ասաց.
«Այդ հարցին մեկ պատասխան չկա, դա համատեքստերի հանրագումար է, և այդ պատճառներով ունենք այն, ինչ ունենք»։
Պատգամավորն ասաց, թե հակամարտության լուծման հարցում կա երկու տարբերակ.
«Կամ այս հակամարտությունը կլուծվի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար ընդունելի տարբերակով, կամ չի լուծվի»։

Mt Step MP: Karabakh conflict to be settled in a way acceptable for peoples of Armenia, Artsakh and Azerbaijan or not to be settled at all
22/09/2020 12:05
Armenia is not the non-constructive side in the Karabakh conflict settlement process, My Step faction lawmaker Ruben Rubinyan told the reporters at the parliament today.
“We have always spoken with constructive approaches. It is clear which side applies bellicose rhetoric, which side attacks the other and which tries to make negotiations fail,” Rubinyan said.
Asked what the passiveness in the peace talks is agreed with the lawmaker said, “This question does not have one answer, it’s a combination of pre-contexts this is why we have what we have.”
Rubinyan said there are two variants of the conflict settlement – either it will be settled in a way acceptable for the peoples of Armenia, Artsakh and Azerbaijan, or it will not be settled at all.