Եթե «Լուսավոր Հայաստանն» ունենա իշխանության հրաժարականի պահանջ, խորհրդարանում կնախաձեռնի իմպիչմենթի գործընթաց. Էդմոն Մարուքյան
22/09/2020 11:04
«Լուսավոր Հայաստանը» համագործակցում է տարբեր ուժերի հետ, և օրակարգի համընկնման դեպքում լինում է նաև միասնական որոշակի նախաձեռնություն, ԱԺ ճեպազրույցների ընթացքում հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Մինչ օրս մեր օրակարգը համընկել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հետ՝ կապված ՍԴ դիմելու, կորոնավիրուսի քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու, այլ քննիչ հանձնաժողովներ ստեղծելու հետ,և դրանք հաջողությամբ են պսակվել։ Յուրաքանչյուր ուժ ունի իր օրակարգը, և որևէ նոր բան չկա, որ ինչ-որ ուժ կամ ուժեր հանրահավաք են կազմակերպում։ Կհետևենք, կտեսնենք որն է օրակարգը», - ասաց Էդմոն Մարուքյանը։
Հարցին, թե եթե «Հայրենիք», ՀՅԴ և ԲՀԿ կուսակցությանների հրավիրած հանրահավաքին հրապարակում հնչի իշխանության հրաժարականի պահանջ, «Լուսավոր Հայաստանը» կմիանա՞ այդ պահանջին, Մարուքյանը պատասխանեց.
«Եթե «Լուսավոր Հայաստանն» ունենա իշխանության հրաժարականի պահանջ, խորհրդարանում կնախաձեռնի իմպիչմենթի գործընթաց։ ԼՀԿ-ն չի սպասում, որ մեկը մի բան հայտարարի, վազի, գնա, միանա այդ հայտարարությանը»։

Если в повестке «Светлой Армении» будет требование об отставке правительства, она инициирует в парламенте процедуру импичмента – Эдмон Марукян
22/09/2020 12:32
Фракция «Светлая Армения» сотрудничает с разными силами и в случае совпадения повестки выдвигаются также определенные совместные инициативы, заявил сегодня на брифинге руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
«До сих пор наша повестка совпадала с фракцией «Процветающая Армения» в связи с обращением в Конституционный суд, созданием комиссии по изучению борьбы с коронавирусом, и эти инициативы увенчались успехом. У каждой политической силы есть своя повестка, и ничего нового нет в том, что какая-то сила или силы организуют митинг. Проследим, посмотрим, какая у них повестка», - сказал Эдмон Марукян.
На вопрос, если на созванном партиями «Процветающая Армения», АРФ «Дашнакцутюн» и «Родина» митинге прозвучит требование об отставке правительства, присоединится ли «Светлая Армения» к этому требованию, Эдмон Марукян ответил:
«Если в повестке «Светлой Армении» будет требование об отставки правительства, она инициирует в парламенте процедуру импичмента. Фракция «Светлая Армения» не ждет, чтобы кто-то заявил что-то, а она присоединилась бы к этому заявлению».