«Ժողովուրդ». Վճռաբեկի դատավոր դառնալ ցանկացող դատավորները չգիտեն, թե ինչ ճակատագիր կսպասվի իրենց Ազգային ժողովում
22/09/2020 09:39
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «ՀՀ Վճռաբեկ դատարանում աշխատելու համար մրցակցությունն օրեցօր ահագնանում է: Ինչպես հայտնի է, Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Երվանդ Խունդկարյանը Սահմանադրական դատարանի անդամ ընտրվեց, և այսօր թափուր է ինչպես այդ նախագահի, այնպես էլ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի տեղը, քանի որ Երվանդ Խունդկարյանը, բացի դատարանի նախագահ լինելուց, նաև քաղաքացիական պալատի դատավոր էր: Եվ, ահա, մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ ՀՀ վերաքննիչ և առաջին ատյանի դատարանների շատ դատավորներ ցանկություն ունեն գնալ Վճռաբեկ դատարան և դառնալ քաղաքացիական պալատի դատավոր:
Մասնավորապես, դատական համակարգում տարածված լուրերի համաձայն՝ ցանկություն ունեն Երվանդ Խունդկարյանի տեղը դատավոր գնալ ՀՀ վարչական վերաքննիչ դատարանի դատավոր Հովսեփ Բեդևյանը, ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի նախագահ Արսեն Մկրտչյանը և այլ դատավորներ: Սակայն դատական համակարգում լուրեր կան, որ դատավորները վախենում են ռիսկի դիմել : Ինչո՞ւ. որովհետև Վճռաբեկ դատարանի դատավորը պետք է առաջին փուլ անցնի և ընտրվի ԲԴԽ-ի կողմից, որից հետո ԲԴԽ-ն նրան պետք է ներկայացնի Ազգային ժողովի դատին, որի քվեարկությունից էլ կախված կլինի՝ ի վերջո դատավորը կարող է Վճռաբեկի դատավոր դառնալ, թե ոչ: Երվանդ Խունդկարյանի փոխարեն Վճռաբեկի դատավոր ցանկացող դատավորները չգիտեն՝ եթե ցանկություն հայտնեն դառնալ Վճռաբեկ դատարանի դատավոր, ինչ ճակատագիր կսպասվի իրենց Ազգային ժողովում»:

«Жоховурд»: Претендующие на место судьи Кассационного суда не знают, какая судьба ждет их в парламенте
22/09/2020 10:55
Газета «Жоховурд» пишет, что соперничество за место в Кассационном суде Армении растет с каждым днем. Как известно, председатель Кассационного суда Ерванд Хундкарян избран членом Конституционного суда и сегодня как должность председателя этого суда, так и члена Гражданской палаты Кассационного суда остаются вакантными, поскольку Ерванд Хундкарян кроме председателя суда, был также судьей Кассационного суда. По сведениям издания, многие судьи Апелляционного суда и судов первой инстанции хотят перейти в Кассационный суд и стать судьей Гражданской палаты.
В частности, согласно муссируемым в судебной системе сведениям, на место Ерванда Хундкаряна претендуют судья Апелляционного гражданского суда Овсеп Бедевян, председатель Апелляционного гражданского суда Арсен Мкртчян и другие судьи. Однако в судебной системе муссируются разговоры, что судьи боятся пойти на риск, поскольку судья Кассационного суда должен пройти первый этап и быть избран Высшим судебным советом, потом Высший судебный совет должен представить его кандидатуру парламенту, от голосования которого зависит, станет он судьей Кассационного суда или нет. Желающие занять место Ерванда Хундкаряна судьи не знают, какая судьба ждет их в парламенте.