Ադրբեջանում ստեղծած իրավիճակն ու Ադրբեջանի իշխանությունների նպատակը կարելի է խմբավորել մի քանի ուղղություններում. Տիգրան Աբրահամյան
22/09/2020 13:35
Ադրբեջանում պահեստազորայինների հավաքները մեծ աղմուկով, բոլոր մանրամասներով լայն լուսաբանվում են։ Իշխանությունը մեծապես նպաստում է, որ այդ հավաքների թեման տարբեր տեսանկյուններից ներկայացվի, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ընդ որում՝ անդրադարձ է կատարվում ոչ միայն բուն իրադարձությանը, այլ պահեստազորայինների զինկոմիսարիատների դիմաց հավաքվելուն, ավտոբուսները նստեցնելուն, իսկ արդեն ներսից սոցիալական հարթակներում հայրենասիրական երգերի, ոգևորության վերաբերյալ տեսանյութեր և լուսանկարներ են հրապարակվում։
Սոցիալական ցանցերում նույնիսկ տեսանյութեր են տարածվում, թե ինչպես են մայրուղիներում կանգնեցվում այն մեքենաները, որոնք ռազմական դրության ժամանակ նախատեսված են հավաքագրման և ռազմական նպատակներով օգտագործման համար։
Ստեղծած իրավիճակն ու Ադրբեջանի իշխանությունների նպատակը կարելի է խմբավորել մի քանի ուղղություններում։
Առաջին, Ադրբեջանը պատրաստվում է պատերազմի և տեղի ունեցողն ու լուսաբանվողը պետք է տեղավորել այդ տրամաբանության մեջ։
Երկրորդ, Ադրբեջանում զինված ուժեի գլխավոր շտաբի պլանով նախատեսված պահեստազորայինների հավաքներ են, որոնք ամեն տարի տեղի են ունենում, ուղղակի հետտավուշյան փուլում առավել լայն լուսաբանում են ստանում
Երրորդ, Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են կոտրել երկու ամիս առաջ նախագահ Ալիևի հնչեցրած այն հայտարարության բացասական ազդեցությունը, որով վերջինս նշում էր, թե  երկիրը պատերազմի մեջ է, սակայն ռազմաճակատ մեկնելու ցանկություն ունեցողները շատ քիչ են։
Չորրորդ, սա վերջին շրջանում կոշտացվող հայտարարությունների քարոզչական բաղադրիչն է, որը նպատակ ունի բարձրացնելու հանրության մարտական ոգին, ստուգել հանրային տրամադրությունները և ինչու չէ, որոշակի ժամանակային կտրվածքով ռազմական գործողությունների նախապատրաստության տեղեկատվական նախապատրաստությունն է։
Հինգերորդ, սա ունի ներքաղաքական բաղադրիչ, որն առավելապես ուղղված է երկրի ներսում կրքերը հանդարտեցնելու, երկիրը հնարավոր ռազմական գործողությունների, հայրենասիրական կարգախոսների և միասնականության գաղափարի շուրջ համախմբելու համար»,-գրել է Աբրահամյանը։

Сложившуюся ситуацию и цель властей Азербайджана можно классифицировать по нескольким направлениям – Тигран Абрамян
22/09/2020 16:37
В Азербайджане военные сборы резервистов освещаются с большой шумихой, со всеми подробностями. Власти в значительной степени способствуют, чтобы тема этих сборов представлялась с различных точек зрения, написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет», бывший советник президента Арцаха по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
«Причем, обращаются не только к самому событию, но и сборам резервистов у военкоматов, посадке их в автобусы, а уже во внутреннем сегменте соцсетей публикуются патриотические песни, воодушевляющие видеоматериалы и фотографии.
В соцсестях распространяются даже видеоматериалы, как на трассах останавливают те машины, которые во время военного положения предназначены для мобилизации и могут быть использованы в военных целях.
Сложившуюся ситуацию и цель властей Азербайджана можно классифицировать по нескольким направлениям.
Во-первых, Азербайджан готовится к войне, происходящее и публикуемое следует рассматривать в рамках данной логики.
Во-вторых, это проводимые по плану Генштаба ВС Азербайджана военные сборы резервистов, которые проводятся каждый год, просто после событий в Тавушском направлении более широко освещаются.
В-третьих, власти Азербайджана пытаются сломить негативное воздействие заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, озвученное им два месяца назад, в котором он отметил, что страна находится в состоянии войны, однако, немного тех, кто выразил желание отправиться на фронт.
В-четвертых, это пропагандистская составляющая ужесточаемых в последний период заявлений, что преследует цель повысить боевой дух общества, проверить настроения общества, и, почему нет, это информационная подготовка к приготовлениям военных действий в определенном временном разрезе.
В-пятых, у этого есть и внутриполитическая составляющая, которая в большей степени нацелена на успокоение страстей внутри страны, для объединения страны вокруг возможных военных действий, патриотических лозунгов и идеи единства», - написал Тигран Абрамян.