ՀՊՏՀ դասախոսները ակցիա են անում Կառավարության դիմաց. նրանց  է միացել նաև պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը
22/09/2020 11:08
ՀՊՏՀ դասախոսները ակցիա են անում Կառավարության դիմաց. նրանց է միացել նաև պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կոլեկտիվից ձևավորված կազմկոմիտեն բողոքի ակցիա է իրականացնում ՀՀ կառավարության դիմաց։
«Մենք որևէ քաղաքական պահանջ չունենք, մենք ցանկանում ենք, որ մեր օրինական ընտրված ռեկտորը նշանակվի ռեկտորի պաշտոնում», - հայտարարեց ՀՊՏՀ կազմկոմիտեի անդամներից մեկը։
Նա ասաց, թե կմնան կառավարության դիմաց այնքան ժամանակ, մինչև իրենց կառավարությունից որևէ մեկը մոտենա։
Բողոքի ակցիային մասնակում է նաև ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը, ով նաև դասավանդում է ՀՊՏՀ-ում։
Ըստ կազմկոմիտեի՝ արդեն շուրջ 2 տարի է, ինչ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը ղեկավարվում է ռեկտորի պաշտոնակատարների կողմից։
«2020 թվականի մայիսին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը վերջապես հայտարարեց «ՀՊՏՀ» ՊՈԱԿ-ի ռեկտորի թափուր պաշտոնի մրցույթ: Հուլիսի 17-ին կայացած մրցույթում «ՀՊՏՀ» ՊՈԱԿ խորհրդի անդամների ձայների 2/3-ով ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնում ընտրվեց Դիանա Գալոյանը: «Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն՝ ՀՀ Կառավարությունը հաստատում է ռեկտորի ընտրության արդյունքները, ինչը ընտրությունից ավելի քանի երկու ամիս անց դեռևս չի իրականացվել։ Այս իրավիճակը ավելի է խորացնում անորոշությունը, որը ստեղծվել է ՀՊՏՀ շուրջ՝ հանդիսանալով ճգնաժամի պատճառ: Այս հարցով ՀՊՏՀ գիտական խորհուրդը դիմել է և՛ ԿԳՄՍ նախարարին, և՛ ՀՀ Կառավարությանը, սակայն որևէ պատասխան այդպես էլ չի ստացել», - նշված է նրանց տարածած հայտարարությունում։

Преподаватели  государственного экономического университета проводят акцию перед зданием правительства
22/09/2020 11:58
Преподаватели государственного экономического университета проводят акцию перед зданием правительства
Оргкомитет коллектива Армянского государственного экономического университета (АГЭУ) проводит сегодня акцию перед зданием правительства Армении.
«У нас нет какого-либо политического требования, мы хотим, чтобы наш законно избранный ректор был назначен на свою должность», - сказал один из членов оргкомитета АГЭУ.
Участник акции отметил, что они будут ждать перед зданием правительства до тех пор, пока к ним кто-то спустится.
В акции протеста участвует также депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян, который преподает в АГЭУ.
Согласно членам оргкомитета, уже около двух лет Армянским государственным экономическим университетом руководит исполняющий обязанности ректора.
«В мае 2020 года министерство образования, науки, культуры и спорта, наконец, объявило конкурс на вакантную должность ректора ГНКО «АГЭУ». На состоявшемся 17 июня конкурсе 2/3 голосов членов Совета ГНКО «АГЭУ» на должность ректора была избрана Диана Галоян. Согласно пункту 4 статьи 15 закона «О высшем и послевузовском профессиональном образовании», результаты выбора ректора утверждает правительство, что не сделано по прошествии более чем двух месяцев после выборов. Эта ситуация еще больше усугубляет неопределенность, которая создалась вокруг АГЭУ, став причиной кризиса. По этому вопросу научный совет АГЭУ обращался и к министру образования, науки, культуры и спорта, и к правительству Армении, однако какого-либо ответа не получено», - отмечается в распространенном заявлении.