Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ վերջին ամիսներին բելառուսները հասունացել ու դարձել են ժողովուրդ
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ վերջին ամիսներին բելառուսները հասունացել են որպես ժողովուրդ և դարձել ժողովուրդ: BelTA մեջբերում է նրա խոսքերը:
Նրա կարծիքով՝ դա տեղի է ունեցել այն բանի շնորհիվ, որ նրանք ստիպված էին «զոհել» իրենց անկախությունը, որը ձեռք է բերվել «հեշտ ու անսպասելի», ու հետո չի գնահատվել:
«Մենք բարձրացել ենք ինքնագիտակցության նոր մակարդակի: Հանգստանալով ընտրական մարտերի տապից՝ մենք տեսանք, թե ինչպես է հասունանում մեր ամբողջ ազգը», - ասել է Բելառուսի ղեկավարը:
Լուկաշենկոն ընդգծել է, որ Բելառուսը դեռ երիտասարդ պետություն է, բայց որպես ազգ` բելառուսներն արդեն երեխաներ չեն:
Ավելի վաղ Լուկաշենկոն հայտարարել էր այն ուժերի ձախողման մասին, որոնք Բելառուսում օգտագործել են «անկախ պետությունների ոչնչացման» ապացուցված տեխնոլոգիաները:

Лукашенко заявил о повзрослевшей белорусской нации
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что за последние месяцы белорусы повзрослели как нация и стали народом. Его слова приводит БелТА.
По его мнению, это произошло из-за того, что им пришлось «выстрадать» свою независимость, которая была обретена «легко и неожиданно» и потому не ценилась.
«Мы поднялись на новую ступень самосознания. Остыв от горячки электоральных баталий, увидели, как взрослеет вся наша нация», — сказал белорусский лидер. Лукашенко подчеркнул, что Белоруссия еще молодое государство, однако как нация белорусы уже не дети.
Ранее Лукашенко констатировал провал сил, использовавших в Белоруссии отработанные технологии «уничтожения независимых государств».