Ճապոնիան գործնական կամ սովորելու նպատակով ժամանող օտարերկրացիների կթույլատրի երկիր մուտք գործել
Ճապոնիան հոկտեմբերի սկզբից մասնակիորեն կթույլատրի երկիր մուտք գործել օտարերկրացիների, հայտնում է «Ասահի» թերթը՝ հղում անելով կառավարությունում իր սեփական աղբյուրներին:
Հիմնականում դա վերաբերելու է նրանց, ովքեր ժամանում են երեք ամսից ավելի ժամկետով՝ գործնական կամ սովորելու նպատակներով: Զբոսաշրջիկներն առայժմ այդ կատեգորիաների մեջ չեն մտնում:
Բոլոր ժամանողները պետք է երկշաբաթյա կարանտին անցնեն: Սահմանափակումներ կան նաև թվաքանակի տեսակետից. մեկ օրում երկիր կարող է ժամանել ոչ ավելի, քան 1000 մարդ: Ներկայում պետությունը 159 երկրներից մուտքը փակել է կորոնավիրուսի համավարակի կապակցությամբ: Միևնույն ժամանակ կառավարությունը բանակցություններ է վարում 16 երկրների հետ, որտեղ իրադրությունը համեմատաբար բարենպաստ է ճանաչվել մուտքի մասնակի թույլտվության համար:
Հուլիսի վերջից այդ երկրներից յոթի քաղաքացիների համար մասնակիորեն մուտքը թույլատրվել է երկար ժամանակով մնալու համար:
Չնայած դրան, հիվանդությունների աճ տեղի չի ունեցել, միևնույն ժամանակ պահանջներ կան եվրոպական երկրներից ու ԱՄՆ-ից:
Այդյունքում, որոշում է ընդունվել աստիճանաբար մեղմացումներ սահմանել բոլոր երկրների համար և ընդլայնել այն քաղաքացիների կատեգորիաները, որոնց համար կարող է բացառություն արվել:

Япония разрешит въезд в страну некоторым иностранцам
Япония частично разрешит въезд в страну иностранцам с начала октября, сообщила газета «Асахи» со ссылкой на собственные источники в правительстве.
В основном это будет касаться тех, кто приезжает на срок более трех месяцев, с деловыми и учебными целями. Туристы пока в эти категории не входят. Всем приезжающим придется пройти двухнедельный карантин. Есть ограничения и по численности: в день в страну смогут прибывать не более 1000 человек.
В настоящее время государство закрыло въезд из 159 стран в связи с пандемией коронавируса. В то же время правительство ведет переговоры с 16 странами, где ситуация признана относительно благополучной, о частичном разрешении въезда. С конца июля для граждан семи из них частично был разрешен въезд для длительного пребывания.
Несмотря на это, роста заболеваний не произошло, в то же время есть запросы от европейских стран и США. В результате было принято решение постепенно вводить послабления для всех стран и расширять категории граждан, для которых может быть сделано исключение.