«Գոլդեն Փելիս»-ը կրկին ներկայացվել է աճուրդի
«Գոլդեն Փելիս»-ը կրկին ներկայացվել է աճուրդի, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Պետգույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Նարեկ Բաբայանը։
«Քանի որ համավարակի հետ կապված կոնտակտային անձինք էին այնտեղ տեղակայված և նախորդ աճուրդի գործընթացը դադարեցվել էր, նորից մեկնարկային կետից կսկսվի», - ասաց նա։
Բաբայանի խոսքով՝ որևէ լուրջ գիտական փաստարկ չի կարող լինել, թե, քանի որ հյուրանոցում կորոնավիրուսով վարակված անձիք կամ կոնտակտավոր մարդիկ են եղել, կարող է ազդել գնի վրա։
«Գնի վրա կարող է ազդել միայն տնտեսական վիճակը ու, առհասարակ, ներդրումների հետաքրքրվածությունը», - ասաց Բաբայանը։
Նա նշեց, որ նախատեսել են գնի իջեցում, եթե աճուրդը չկայանա։
Պետգույքի կառավարման կոմիտեի նախագահն ասաց, որ հյուրանոցին էական վնաս չի հասցվել, իսկ եթե կան էլ, աննշան են։
Բաբայանի խոսքով՝ աճուրդի հանված գույքերի նկատմամբ որոշակի հետաքրքրվածություն եղել է։
«Հիմա որոշ մրցույթներ չեն կայացել, փորձում ենք հասկանալ խնդիրները, որոնք երեք մասի կարող են բաժանվել՝ իրազեկվածություն, գնի բարձր լինելը ու մի խնդիր կար, որ պարտավորությունների ստանձնման դեպքում պետք է գրավադրված լինի գույքը, կառավարության այսօրվա որոշմամբ այդտեղ ճկունություն ենք մտցրել ու կարող ենք բանկային երաշխիք կիրառել պարտավորությունների կիրառման համար», - ասաց Բաբայանը։

Гостиница «Golden Palace» снова выставлена на аукцион
Гостиница «Golden Palace» в Цахкадзоре снова выставлена на аукцион, заявил сегодня в беседе с журналистами председатель Комитета по управлению государственным имуществом  Нарек Бабаян.
«Поскольку в связи с эпидемией коронавируса там были размещены контактировавшие лица, и предыдущий аукцион был приостановлен, процесс начнется снова», - сказал он.
По словам Нарека Бабаяна, нет никакого серьезного научного аргумента, что на стоимость гостиницы может повлиять тот факт, что там находились зараженные коронавирусом и контактировавшие с зараженными лица.
«На цену может повлиять только экономическая ситуация и в целом, заинтересованность в инвестициях», - сказал он.
Нарек Бабаян отметил, что если аукцион не состоится, они предусматривают снизить цену.
Он отметил, что имуществу гостиницы не причинен существенный ущерб, а если даже есть, то он незначительный.
По словам Бабаяна, есть некоторый интерес к выставленному на аукцион имуществу.
«Сейчас некоторые тендеры не состоялись, мы пытаемся понять причины, которые можно разделить на три группы – информированность, высокая цена и была еще одна проблема, имущество должно быть заложено в случае взятия обязательств. Сегодняшним решением правительства мы внесли корректировку и можем использовать банковскую гарантию для применения обязательств», - сказал он.