Ռուսաստանն ու Հայաստանը կնվազեցնեն երկրների միջև ծանրոցներ ուղարկելու սակագները
«Ռուսաստանի փոստը» և «Հայփոստ» ՓԲԸ-ն 2020-ի հոկտեմբերի 1-ից մի քանի անգամ կնվազեցնեն երկրների միջև ծանրոցներ ուղարկելու սակագները, հայտնել է Ռուսաստանի փոստային օպերատորը:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է Նիժնի Նովգորոդում Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանի, Ռուսաստանի փոստի գլխավոր տնօրեն Մաքսիմ Ակիմովի և «Հայփոստ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Հայկ Կարապետյանի եռակողմ հանդիպման ժամանակ:
2020 թվականի հոկտեմբերի 1-ից Հայաստանի և Ռուսաստանի ընկերությունների համար ստեղծվելու է «Երկու մայրաքաղաքների սակագին»: Երևանից Մոսկվա և Մոսկվայի մարզ և հակառակ ուղղությամբ ծանրոցներ ուղարկելու գինը կնվազի գրեթե երեք անգամ. մինչև 1 կգ քաշով ծանրոցը կարժենա 420 ռուբլի (2950 դրամ) 1200 ռուբլու փոխարեն: Յուրաքանչյուր լրացուցիչ կիլոգրամը կարժենա 180 ռուբլի (1250 դրամ):
Հայաստանի այլ մարզերից Ռուսաստան և հակառակ ուղղությամբ ուղարկելու արժեքը կնվազի մեկուկես անգամ. 1 կգ-ի համար կկազմի 860 ռուբլի (6000 դրամ) և յուրաքանչյուր լրացուցիչ կիլոգրամի համար 215 ռուբլի (1500 դրամ):

Россия и Армения снизят тарифы на отправку посылок между странами
«Почта России» и почта Армении (ЗАО «Айпост») с 1 октября 2020 года снизят тарифы на отправку посылок между странами в несколько раз, говорится в сообщении российского почтового оператора.
Подписание соответствующего соглашения произошло в ходе трехсторонней встречи министра высокотехнологической промышленности Армении Акопа Аршакяна, генерального директора «Почты России» Максима Акимова и генерального директора ЗАО «Айпост» Айка Карапетяна в Нижнем Новгороде.
С 1 октября 2020 года для компаний Армении и России будет установлен «Тариф двух столиц». Стоимость отправки посылок из Еревана в Москву и Московскую область и в обратном направлении снизится почти в три раза: посылка весом до 1 кг будет стоить 420 рублей (2950 драм) вместо 1200 рублей. Каждый дополнительный килограмм будет стоить 180 рублей (1250 драм).
Стоимость отправки из остальных регионов Армении в Россию и обратно снизится в полтора раза: она составит 860 рублей (6000 драм) за 1 кг и 215 рублей (1500 драм) за каждый дополнительный килограмм.