Տեղեկություններ ենք ստացել, որ Գագիկ Ծառուկյանը պետք է կալանավորվի. պաշտպանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել գլխավոր դատախազին ու ՀՔԾ պետին
24/09/2020 16:47
Գագիկ Ծառուկյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանն էլեկտրոնային փոստի միջոցով հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետին։
«Տեղեկացնում եմ, որ Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդությունը մերժելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումը վերաքննիչ դատարանի կողմից բեկանելուց և վերաքննիչ դատարանի՝ այդ որոշման դեմ դատախազի և պաշտպանների կողմից վճռաբեկ բողոքներ ներկայացնելուց հետո, Գագիկ Ծառուկյանին փաստաբանական ծառայություններ մատուցելու ընթացքում և դրա շրջանակում տեղեկություններ ենք ստացել, որ ինչ-որ պաշտոնատար անձանց անօրինական միջամտության արդյունքում «որոշվել» է, որ վճռաբեկ դատարանը հնարավորինս սեղմ ժամկետում պետք է մերժի ներկայացված վճռաբեկ բողոքները, որպեսզի դատական գործը շատ արագ մուտքագրվի Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան, հնարավորինս արագ կարգով քննություն իրականացվի և Գագիկ Ծառուկյանը կալանավորվի։
Ընդ որում, անկանխատեսելի որոշումներից խուսափելու նպատակով «որոշվել» է վճռաբեկ բողոքներն այն ժամկետներում մերժել և այն ժամկետներում գործը մուտքագրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան, որպեսզի գործի մուտքագրումը համապատասխանի Կենտրոն նստավայրի հերթապահության ժամանակահատվածին, որտեղ էլ նախապես որոշված կարգով դատական գործը պետք է մակագրվեր դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանին, ով էլ արագ կարգով պետք է քննի միջնորդությունը և կալանավորման որոշում կայացնի։
Քանի որ պաշտպանության կողմի տրամադրության տակ առկա են նաև այս տեղեկությունները հաստատող փաստական տվյալներ և ապացույցներ, ինչպես նաև մատնանշել ենք այնպիսի ապացույցների առկայության մասին, որոնք կարող են ձեռք բերվել քրեական գործ հարուցելու և նախաքննություն կատարելու պարագայում՝ քննչական և դատավարական գործողությունների միջոցով, ուստի այդ փաստերի շարադրմամբ հանցագործության մասին հաղորդում եմ ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետին։
Հաղորդման մեջ նաև մատնանշվել են իրավասու մարմինների և պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված՝ պրակտիկայից և սովորականից տարբերվող այնպիսի գործողություններ, որոնք  վկայում են Գագիկ Ծառուկյանի գործով այդ անձանց  ակնհայտ շահագրգռվածության և խտրական վերաբերմունքի վերաբերյալ, որոնք կատարվել են հենց կալանավորման միջնորդության քննությունն արագ կարգով և հատկապես Կենտրոն նստավայրում ու նախընտրած դատավորի կողմից ապահովելու հատուկ ջանասիրությամբ։
Տեղին է նշել, որ «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» եվրոպական կոնվենցիայով, ՀՀ Սահմանադրությամբ և ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի արդար դատաքննության իրավունք, այսինքն՝ իրավունք ունի, որ իր վերաբերյալ գործը քննվի օրենքի հիման վրա ստեղծված անկախ և անաչառ դատարանի կողմից։
Իսկ վերը նշված փաստական հանգամանքներն առնվազն ողջամիտ հիմք են տալիս պնդելու, որ Գագիկ Ծառուկյանի այդ իրավունքն ինչ-որ պաշտոնատար անձանց կողմից դիտավորյալ կերպով խախտվում է։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 143-րդ հոդվածի 2-րդ մասը քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատություններն ուղղակի կամ անուղղակի խախտելու համար` կախված սեռից, ռասայից, մաշկի գույնից, էթնիկական կամ սոցիալական ծագումից, գենետիկական հատկանիշներից, լեզվից, կրոնից, աշխարհայացքից, քաղաքական կամ այլ հայացքներից, ազգային փոքրամասնությանը պատկանելությունից, գույքային վիճակից, ծնունդից, հաշմանդամությունից, տարիքից կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներից, որը վնաս է պատճառել մարդու և քաղաքացու իրավունքներին ու օրինական շահերին և որը կատարվել է պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով։
Ավելին, նույն օրենսգրքի 308-րդ հոդվածով քրեական պատասխաանտվություն է նախատեսված հետևյալ աարքի համար․«Պաշտոնատար անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը կամ ծառայողական պարտականությունները չկատարելը՝ շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահերից ելնելով, որն էական վնաս է պատճառել անձանց, կազմակերպությունների իրավունքներին ու օրինական շահերին, հասարակության կամ պետության օրինական շահերին (գույքային վնասի դեպքում՝ հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկի չափը գերազանցող գումարը կամ դրա արժեքը)»։
Իսկ նույն օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 3-րդ մասը քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու նպատակով դատարանի գործունեությանը ցանկացած ձևով միջամտելու համար, որը կատարվել է անձի կողմից իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով։
Հուսով ենք, որ իրավասու մարմինները կգործեն առանց կաշկանդվածության, համապատասխան ընթացակարգերի պահպանմամբ կհարուցեն քրեական գործ, ինչպես նաև առերևույթ հանցանք կատարած անձանց պարզելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով կիրականացնեն լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի նախաքննություն»,-ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Երեմ Սարգսյանը։

Получены сведения, что Гагик Царукян должен быть арестован – Ерем Саркисян сообщил о преступлении генпрокурору и начальнику ССС
24/09/2020 19:03
Адвокат председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна Ерем Саркисян по электронной почте отправил сообщение о преступлении генеральному прокуратуру Армении и начальнику Специальной следственной службы.
«Сообщаю, что после отмены Апелляционным судом решения суда первой инстанции об отклонении ходатайства о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении Гагика Царукяна и представленных прокуратурой и стороной защиты в Кассационный суд жалоб на это решение, мы получили в процесс предоставления адвокатских услуг Гагику Царукяну сведения о том, что в результате незаконного вмешательства каких-то  должностных лиц «решено», что Кассационный суд в возможно сжатый срок должен отклонить жалобы, чтобы судебное дело максимально быстро было принято в производство суда общей юрисдикции Еревана и рассмотрено в срочном порядке, а Гагик Царукян арестован.
Причем, во избежание непрогнозируемых решений, «решено» отклонить кассационные жалобы в тот срок и принять дело в производство суда общей юрисдикции Еревана в тот срок, чтобы это соответствовало периоду дежурства резиденции суда административного района Кентрон, где в заранее решенном порядке дело должно быть завизировано на имя судьи Мнацакана Мартиросяна, который должен в срочном порядке рассмотреть ходатайство и вынести решение об аресте.
Поскольку у стороны защиты есть также подтверждающие эту информацию фактические данные и доказательства, а также мы указали о наличии таких доказательств, которые могут быть получены в условиях возбуждения уголовного дела и проведения предварительного следствия путем следственных и процессуальных действий, посему мы представили сообщение о преступлении генеральному прокурору и начальнику Специальной следственной службы с изложением данных фактов.
В сообщении указаны также выполненные компетентными органами и должностными лицами действия, которые отличаются от практики и обычных действий и свидетельствуют о явной заинтересованности и необъективном отношении этих лиц к делу Гагика Царукяна, а также выполнены с особым усердием именно для рассмотрения ходатайства в срочном порядке в резиденции суда Кентрон и обеспечения предпочтительного судьи.
Следует отметить, что Конвенция о защите прав человека и основных свобод, Конституция Армении и Уголовно-процессуальный кодекс Армении устанавливают, что каждый имеет право на справедливое судебное разбирательство, то есть имеет право на рассмотрение его дела компетентным, независимым и беспристрастным судом, заранее созданным в соответствии с законом,
А вышеуказанные фактические обстоятельства, как минимум, являются разумным основанием для утверждений, что это право Гагика Царукяна умышленным образом нарушается какими-то должностными лицами», - написал на своей странице в Facebook Ерем Саркисян.
Адвокат выразил надежду, что компетентные органы без скованности, соблюдая все соответствующие процедуры, возбудят уголовное дело, а также проведут полноценное, объективное и многостороннее расследование для выяснения совершивших преступление лиц и их привлечения к ответственности.